Mesleki ve teknik liselerde meslek dersi öğretmenleri ile genel bilgi - kültür dersi öğretmenlerinin kurum kültürünü benimseme düzeylerinin mukayeseli incelenmesi (Kayseri ili örneği)
Comparative analysis of general culture teachers' and technical teachers' by the means of adaptation level of corporate culture at vocational-technical high schools in Kayseri
  1. Tez No: 211931
  2. Yazar: ADEM DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSOY TAŞDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu arastırma Kayseri ili merkez ilçelerinde bulunan mesleki ve teknik liselerde görev yapan genel bilgi ? kültür dersleri ögretmenleri ile meslek dersleri ögretmenlerinin kurum kültürünü benimseme düzeylerini mukayeseli incelemek amacıyla yapılan tanımlayıcı nitelikte bir arastırmadır. Arastırmanın verileri anket yoluyla toplanmıstır. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket formunun hazırlanmasında ilgili literatür taranmıs, benzer arastırmalarda kullanılan geçerlik ve güvenilirlikleri test edilmis veri toplama araçlarından yararlanılmıs, ögretmen ve uzman görüsleri de dikkate alınmıstır. Anket 2006?2007 egitim-ögretim yılı bahar yarıyılında Kayseri ili merkez ilçelerindeki mesleki ve teknik liselerde görev yapan genel bilgi ? kültür dersi ögretmenleri ile meslek dersi ögretmenlerinden anket sorularını cevaplamayı kabul eden 400 ögretmene birebir görüsme yapılarak uygulanmıstır. Arastırma sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamında kodlanarak istatistiki analiz için SPSS 12.0 paket programından yararlanılmıstır. Ögretmenlerin demografik özelliklerini degerlendirirken frekans ve yüzde hesaplamaları kullanılmıstır. Kurum kültürünü benimseme düzeylerini demografik özellikler bakımından karsılastırabilmek amacıyla tek yönlü varyans (ANOVA) analizi, t testi ve genel bilgi ? kültür ve meslek dersleri ögretmenleri arasında yapılan ikili karsılastırmalarda ise t testi kullanılmıstır. Arastırma sonucunda, mesleki ve teknik liselerde görev yapan genel bilgi ? kültür dersleri ögretmenleri ile meslek dersleri ögretmenlerinin kurum kültürünü benimseme düzeylerinin genel olarak bir birine yakın oldugu görülmüstür. Ancak bazı faktörlerde bu iki grup arasındaki farklı algılama çok net görülmüstür. Özellikle ?Sosyal ve Özlük Hakları ile Yasal Statü? degiskeninde genel bilgi ? kültür dersleri ögretmenleri kendi durumlarını, meslek dersleri ögretmenlerine göre çok yetersiz görmektedirler. Cinsiyet açısından bakıldıgında, bayanların erkeklere göre kurum kültürünü daha çok benimsedikleri, bayanlar içerisinde ise, meslek dersleri ögretmenlerinin daha yüksek seviyede okul kültürünü benimsedikleri görülmüstür. Mesleki kıdem ve okul kıdemi açısından bakıldıgında ise kıdem arttıkça okul kültürünü benimseme düzeyinin de arttıgı tespit edilmistir. Ayrıca, mezun olunan fakülte, brans ve çalısılmakta olan okul türüne göre de gruplar arasında anlamlı farklılıklar saptanmıstır. Arastırma sonucunda elde edilen bulgulara ve sonuçlara dayalı olarak çesitli önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study in order to analyze the adopt levels of corporate culture of general culture teachers and technical teachers who are studying in Vocational Technical School in Kayseri. The data were obtained by using a questionnaire form that was prepared by reviewing the related literature and benefiting from some other questionnaire forms of which reliability and validity analyses were performed and used in earlier studies. Also some suggestions of teachers and experts were taken into consideration. The questionnaire was applied to 400 general culture teachers and technical teachers in Kayseri who accepted to answer the questions in the questionnaire during the spring term of 2006? 2007 academic year. The data were coded in the computer and analyzed by using SPSS 12.0 packet programme. Demographical characteristics of teachers were evaluated using both frequency and percentile analyses. One-way analyses of variance (ANOVA) and t test were applied in order to compare to adopt of teachers levels of organizational culture concerning the demographical characteristics and also t test was applied to detect significant differences between general culture teachers and technical teachers according to the adopt levels of organizational culture. In the result of the research it has been specified that the adopt level of corporate culture of general culture teachers (GCT) and technical teachers (TT) are intimate. But in some factors difference in adaptation between these two has been very clear. Especially in the variable of ?Social Rights and Statute Defined by Law? general culture teachers comprehend their position weak with respect to technical teachers. On the side of sex it is specified that corporate culture is prevalent among female; and among female it is common among technical teachers. When determined with respect to seniority in job and seniority at school it's specified that corporate culture and seniority are directly proportional. Otherwise; it has been determined meaningful differences between groups with respect to graduation, branch and the kind of school being trained. At the end of the study, several suggestions were made according to the findings and results of the research.