Gaziantep'te yaşayan Barak Türkmenleri'nin inanç, adet ve geleneklerinin dinler tarihi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of beliefs, customs and traditions of barak Turkomans who live in Gaziantep in terms of history of religions
  1. Tez No: 211940
  2. Yazar: ÖZLEM ANDAÇ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ülkemizin bazı bölgelerinde önceleri göçebe yaşantıyı benimsedikleri halde ekonomik ve coğrafi şartların gereği yerleşik hayata geçmek zorunda kalan Türkmenler mevcuttur. Bunlardan biri de Gaziantep'te yaşayan Barak Türkmenleridir.Tezin birinci bölümde hayatın çeşitli safhalarıyla ilgili halk inanışları üzerinde duruldu.İkinci bölümde tabiat ile ilgili halk inanışları üzerinde durularak yağmur yağdırmak, ay tutulması, gök kuşağı, bereket ve uğur ile ilgili inanışlar hakkında bilgi verildi. Daha sonra hastalık tedavilerine yönelik halk inanışlarından muskacılık ve nazar değmesi ve korunma usulleri, kurşun dökmek, dövme yaptırmak konuları üzerinde duruldu.Üçüncü bölümde kutsallık kazanan ve ziyaret edilen yerler tanıtıldı. Gaziantep yöresi Barak Türkmenleri'nin örf ve adetleri incelenirken İslam ve geleneksel Türk dini ve kültürüyle bağlantı kurulmaya çalışıldı.Bu çalışma yapılırken Barak Türkmen köylerinin bazılarına gidilerek saha araştırmasında bulunuldu. Mezarlıkları gezildi. Kaynak kişilerle röportajlar, anketler yapıldı ve bu kaynak kişilerin listesi, köylerin adı çalışma sonunda sunuldu.
Özet (Çeviri)
There are Turkomans who are obliged to pass to settled life because of economic and geographical conditions, although They used to live as migrant in some regions of our country one of them is Barak Turkomans living in Gaziantep.In the first part of the thesis, by mentioning about the beliefs of people, related to various stages of the life, the practices which were done at the moment of marriage, birth and death were tried to be recounted.In the second chapter, beliefs about rain, lunar eclipse, rainbow, abundance, good-luck were given information by focusing on public beliefs about nature and then public beliefs about illness treatments were explained such as amulet, the evileye and methods of prevention from this, pouring lead to break on evil spell, tattoo.İn the third chapter, the holy places that are visited by the public were introduced.The traditions and beliefs of Barak Turko people who lived in Gaziantep were tried to be related with İslam and Turkish culture. Then traditions and believes were investigated.While this study was being prepared, this study some of the villages of Barak Turko people, were visited and the exact areas were researched graveyards. After having interviews and taking polls with the people who knew about Baraks beliefs and cultures. At the end of the study, information was given about the people who were interviewed and the villages that were visited.