Kur'an'da emir ve yasaklar bağlamında insanın özgürlüğü
The freedom of human depending on the orders and the prohibitions of Quran
- Tez No: 211941
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalısmada, Kur'an'da emir ve yasaklar baglamında insanın özgürlügü ele alınmıstır. Kur'an'ın emir ve yasakları ile insanın özgürlügünün nasıl bagdastırılabilegi incelenmis, Kur'an'ın emir ve yasaklarının insanın özgürlügünü hangi yönde etkiledigi göz önüne serilmeye çalısılmıstır. Konuyla ilgili eserler incelenmis, daha iyi anlasılabilmesi için konuya farklı açılardan yaklasılmıstır. Çalısma üç bölümden olusmustur. Birinci bölümde, öncelikli olarak emrin, yasagın ve özgürlügün ne oldugunu ortaya koyacak sekilde kavramsal çerçeve verilmistir. kinci bölümde, insanın vazgeçemeyegi özgürlüklerinin basında yer alan irade, düsünce ve din özgürlükleri konusunda slâm'ın tavrı ortaya koyulmustur. Üçüncü bölümde ise, genel olarak din ile emir-yasak irtibatı, Kur'an'ın emir ve yasaklarının gayesi ve insanın en temel özelliklerini olusturan akıl ve sorumlulugun, insana emir ve yasak sunulmasındaki rolü ortaya koyulmaya çalısılmıstır. Tezimizde, verilen bilgiler dogrultusunda, Kur'an'ın, insanın en temel haklarını koruyarak, ona sorumluluk vermesinin, dolayısıyla emir- yasak sunmasının, özgürlügü yok sayma ya da kısıtlama gibi nitelik tasımadıgı tesbiti yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the human freedom was examinated depending on the orders and the prohibitlons of Quran and the connection of ?orders and prohibitions? with the human freedom was studied. The issue of in what why the orders and the prahibitions of Quran effect the human freedom was analyzed. The sources related to this issue was examinated and it was tried to take the subject in different sides. The study contains 3 chapters. In the first chapter firstly a frame work was given defining the order, prohibition and the freedom. n the second chapter, the behest freedom as an ungivable habbit?, the idea freedom and the religion freedom were explained according to Islam. In the thiral chapter, an overall connection between ?order?prohibition?, the aim of ?Quran orders and prohibitions? and the mind responsibility ?which is the basic gualification of human ?was tried to be explained. In this thesis, considering the informations given, it was congirmed that the given respansibilities of Quran, the orders and the prohibitians do not contain any sign which is thought to dominate the human freedom.