Aquinoslu thomas'ın bilgi teorisi
Thomas Aquinas' theory of knowledge
  1. Tez No: 211944
  2. Yazar: METİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Aquinoslu Thomas'ın, bilgi teorisinin temel konuları arasında yer alan bilginin tanımı, türü ve kaynağı gibi konular hakkındaki görüşlerini araştırdık. Çalışmamızda, Thomas'ın bilgi teorisine konu olabilecek düşüncelerini araştırmakla hem onun, bilgi hakkındaki düşüncesini öğrenmeyi, hem de o dönemin bilgi anlayışını daha yakında tanımayı amaçladık. Bu araştırmamızda, toplanan verileri felsefî bir tahlil ile ele alıp, inceledik. Çalışmamızın neticesinde şu kanıya vardık: Descartes ile birlikte sistematik olarak ele alındığı söylenen bilgi teorisin muhtevasına giren çoğu şeyin, Thomas tarafından da işlendiğini gördük. Yalnız şunu da belirtelim ki Thomas, bilgi teorisini oluşturan konuları sistematik olarak ele almış değildir. Thomas'a göre bilgi, bilen kişide bilinen şeye bağlı olarak gerçekleşen şeydir. Bilginin tanımını yaptıktan sonra, bilginin imkân dâhilinde olduğunu söyleyen Thomas'a göre bilginin birden fazla kaynağı vardır. Thomas, bilginin oluşmasında esas öğenin duyular olduğunu, bundan başka akıl, vahiy ve sezginin de bilginin oluşumunda etkin olduğunu söylemektedir. Madde dünyası, tikel ve tümeller, zorunlu ve evrensel hakikatleri bilginin konuları arasında gören Thomas, birden fazla bilgi türü olduğunu da söylemektedir: Duyusal, aklî, sezgisel ve habere dayalı bilgi. Bilginin doğruluğunu, bilinen şeyin ve zihnin birbirleriyle uyuşmasıyla tanımlayan Thomas, kişinin edindiği bilgi vasıtasıyla yetkinleşebileceğini söylemektedir. Thomas, edindiği bilgi vasıtasıyla yetkinleşen kişinin, gerçek mutluluğu tadacağını söylemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we have investigated Thomas Aquinas? opinions about defination, sources and sorts of knowledge, which are basic matters of theory of knowledge. In our study we have aimed at both learning his opinions about knowledge and understanding knowledge of its period of time. In our investigation we have carefully examined assembled datum by means of philosophic analysis. At the and, in our study, we came to this conclusion: We have seen that Thomas does not examine topics of knowledge in a systematic form; i.e., as is in modern theories of knowledge. Thomas? basic principle about knowledge is this: Knowledge takes place in the knower in accordance with the thing known by knower. According to Thomas, knowledge is possible and there are many sources of knowledge. Thomas has said that , the basic elements in formation of knowledge are not only senses, but also intelligence, intuition and divine revelation. Thomas has seen that subject matters of knowledge are material world, particulars and universals, necessary and universal truths. And in his opinion there are many sorts of knowledge: Intellectual, sensual, intuitional and divine revelational knowledge. Thomas has said that one can be perfected by gaining knowledge and so this one catch real happiness.