İnsan kaynakları yönetiminde dış kaynaklardan yararlanma (outsourcıng): Türkiye'nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu'na yönelik bir araştırma
Outsourcing in human resource management: A research about practices in firms among the first 500 industrial institutions of Turkey
  1. Tez No: 211943
  2. Yazar: YILDIZ ÇİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. ASUMAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Tezin konusu, dıs kaynaklardan yararlanmanın insan kaynakları yönetimi çerçevesinde incelenmesi ve bu alandaki uygulamaların tespit edilmesine yöneliktir. Tezin amacı, öncelikle insan kaynakları yönetimi fonksiyonları dogrultusunda, dıs kaynaklardan yararlanma kavramını, isletmeleri dıs kaynaklardan yararlanmaya yönelten sebepleri, dıs kaynaklardan yararlanma sürecini ve dıs kaynaklardan yararlanmanın doguracagı fayda ve sakıncaları teorik açıdan incelemektir. Ayrıca Türkiye'nin lk 500 Büyük Sanayi Kurulusu'na yönelik yapılacak uygulama ile seçilen örnek kütle içindeki isletmelerin, insan kaynakları yönetiminde dıs kaynaklardan yararlanma uygulamaları hakkında bilgi toplamak ve degerlendirmek de amaçlanmaktadır. nsan kaynakları yönetiminde dıs kaynaklardan yararlanmanın farklılasarak yogunlastıgı bir sektör bulunmamaktadır. nsan kaynakları yönetiminin hemen her alanında dıs kaynaklardan yararlanma uygulamalarını görmek mümkündür. Konusunda uzman kisi ve kuruluslardan yararlanmak öncelikli dıs kaynaklardan yararlanma nedenidir. Bu sebeple en fazla uzmanlık gerektiren insan kaynakları yönetimi faaliyetlerinde dıs kaynaklardan yararlanmaya gidilmektedir. Yine bu sebebe baglı olarak, bir dıs kaynakta aranan en önemli özellik dıs kaynagın konusundaki uzmanlıgıdır. nsan kaynakları yönetimi faaliyetlerinde dıs kaynaklardan yararlanma ile elde edilen yararların basında zaman tasarrufu, verimlilik ve profesyonel hizmet alma gelmektedir. Bulgular, isletmelerin insan kaynakları yönetimi faaliyetlerinde dıs kaynaklardan yararlanma uygulamasından memnun oldukları ve gelecekte de uygulamaya devam edecekleri yönündedir.
Özet (Çeviri)
The theme of this thesis comprises outsourcing practices in human resource management area. The aim of thesis is primarily to explain human recource outsourcing, reasons to outsource human resource, human resorce outsourcing process, benefits and risks of human resource outsourcing in terms of teoretical aspect. In the research of this thesis, it is also aimed to collect and to evaluate the findings gained from firms among The First 500 Industrial Institutions of Turkey. According to results of the research, there is no special sector for outsourcing practices in human resources. Many activities of human resource management are getting outsourced. The first reason in order to outsource human resource is to benefit from outsourcer?s specialized knowledge and technical expertise. Therefore, functions that require specialized knowledge and technical expertise are most frequently outsourced. Specialized knowledge and technical expertise is also seen one of the most important outsourcer qualification. Saving time, productivity and professional service are among the most important benefits of the human resource outsourcing. According to results of the research, firms are pleased to outsource human resource management functions and activities and tend to continue human resource outsourcing.