Sorgulama, tepki, uzlaşı'; Elazığ Alevileri üzerine alan araştırması
Querying, reaction, concensus,'; A field research on Elaziğ Alevi's
  1. Tez No: 211956
  2. Yazar: ARİF KALA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Soğuk Savasın bitmesiyle alternatifsiz kalan liberalizm, dünyaya yeni bir düzen öngörmüstür. ?deolojilerin sona erdiği düsünülen günümüzde, liberal söylem kürede yeni bir güç olusturmaktadır. Modernitenin geçmis ideolojilerinde kaynağı olması gerçeği, post modern dönem olarak adlandırılan yeni bir söylemi getirmistir. Teorik olarak yeni dünya düzeninin alt yapısını hazırlayan post modern ve küresellesme teorileriyle de, sınıf temelli ideolojilerin yerine `kültür/kimlik'ler ikame edilmektedir. Dünyada ve Türkiye'de, 1980 ve sonrasında artan dini ve etnik hareketlerde, küresel söylemin yansımaları olarak değerlendirilmelidir. Bu sürecin Türkiye'deki yansıması olarak, yükselen siyasal ?slam ve kendini siyasal ?slam'a karsı konumlandıran Aleviler; siyasi ve tarihi bilincini yenilemektedirler. Bu çalısmada, Türk Ulusuna ve de gelismekte olan tüm uluslara kendi ideolojisini empoze etmeye çalısan neoliberal politikaların yansıması olan `kimlik' vurgusu, ?slamcı harekete tepki olarak yükselise geçen Alevi kimliği çerçevesiyle değerlendirilmistir. Alevi kültürünün ve bu kültürün bireydeki yansıması olarak Alevi kisiliğinin olusumu, kendini tanımlaması, ötekini algılaması ve ötekiyle kurulan iliski bağlamında sosyal-psikolojiden ve kimlik teorilerinin kavramlarından yararlanılmıstır. Ayrıca, küresellesme teorileri de elestirel olarak kullanılmıstır. Sosyolojinin kuram ve yöntemleriyle, alan arastırmasına gidilmis ve Alevilik olgusu hem ampirik hem de teorik olarak incelenmistir. Elazığ Alevileri üzerine alan arastırması olarak yapılan bu çalısma, Alevi-grubunun bakıs açısıyla `öteki' yani Sünni-grubu algılamaları tanımlanıp; `kimlik', `ötekilik' ve `diyalog' kavramlarından hareketle, Alevilerin varolan paradigmayı sorgulamaları, kurum ve örgütlere tepkileri ve ötekiyle uzlası biçimleri incelenmistir. Son olarak bu çalısma, Aleviliğin aktüel sosyal problemlerinin anlasılabilmesini hedeflemistir.
Özet (Çeviri)
The Liberalism, which remains without the alternative with the end of the Cold War, forsess the new order/deception to the World. The Liberal implication forms a new power in the Globe. According to the reality of modernity-is the sources of the past ideologies-, occurs a new definition which is called as Post Modern Period. Theoratically, with the post modern and globalization theories, which prepare the substructure of the new World?s order, cultures and identities are substituted. In the World and Turkey, religious and ethnic movements, which increase in 1980s, should be evaluated as the reflection of the Global implication/expression. As the reflection of this period in Turkey, increased political Islam and Alevis, who positioning themselves against the political Islam, renew the political and historical consciousness. In this paper, concept of `Identitiy?, which is the reflection of the Neo-Liberal politcs and which is trying to impose their ideologies to the Turkish Nation and all the devoloping countries, is evaluated with the contemplation of Alevi identitiy, which is started to rise against the Islamist Movement. We utilize from the concepts of Social-Psychology and Identitiy Theories to understand the formation of Alevi Identitiy, their explanation of this; their perception of the others/ Sunnis; and their formed relationship with others. In addition, Globalization Theories are used to analyse these changes. In this paper, with the theory and methods of the sociology, field research is completed and concept of Alevism is investigated both empirically and theoratically. This research, which is done on the Elazığ Alevis as a field research, is investigated the Alevis? perception of the Sunnis? and intergorate the existing paradigm according to the `identitiy?, `the others?, ?dialog? concepts and Alevis? reaction to the current instutions and organizations; Alevis? reconciliation styles with others. Finally, this research has aimed to understand the Alevis? current social problems.