Görev odaklı ve insan ilişkileri odaklı liderlik davranışlarının bilgi yönetimine etkileri:Kütahya'da bir uygulama
The impact of task-focused and people-focused leadership behaviours on knowledge management:An application in Kütahya
  1. Tez No: 211957
  2. Yazar: ERKİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRETTİN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bilginin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Bilginin stratejik anlamda önemli olduğunun farkına varan işletmeler, bilgiyi faaliyetlerinde kullanma çabası içindedirler. Bu çabalar bir bütün olarak bilgi yönetimi olarak ifade edilmektedir. Şiddetli rekabetin yaşandığı bir ortamda işletmenin bilgisini ne kadar iyi yönettiği başarısının göstergesidir. Bilgiyi en önemli unsur olarak kabul eden işletmeler bilgi yönetimine gereken önemi vermekte, bilgiyi elde eden ve paylaşan bir yapı oluşturmak için çalışmaktadırlar. Bilgi yönetimi günümüzde sadece üst yönetimin toplantılarda görüştüğü bir kavram olmaktan çıkmıştır. Geleceği gören işletmeler, bilgi için ayrı bir zaman, maliyet ve en önemlisi lider ayrılması gerektiğini görmüşlerdir. Bilgi yönetimi yapısını örgüt kültürüne kazandırmak, bilgi paylaşımını ve örgütün stratejik avantaj yaratmasını sağlamak `Bilgi Lideri'nin görevidir. Çalışmanın ilk bölümünde bilgi ve bilgi yönetimi ile ilgili kavramlar, bilgi yönetimi süreci ve modelleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, liderliğin tanımı ve liderlik çeşitleri ve güncel yaklaşımlar ele alınmıştır. Son bölümde ise, liderlik davranışsallarının bilgi yönetimine etkileri bir anket vasıtasıyla incelenmiştir. Bu çalışmada, işletmelerde görev odaklı ve insan ilişkileri odaklı lider davranışlarının bilgi yönetimine olan etkileri sorgulanmıştır. Bu kapsamda iki büyük ölçekli özel işletmede, toplam 215 çalışana anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde işletmelerde, görev odaklı lider davranışının etkili olduğu buna karşılık, çalışanların insan ilişkileri odaklı bir lider davranışı beklentisi içinde oldukları görülmüştür. Bu bağlamda işletmelerde, tam anlamıyla oluşturulamadığı görülen `Bilgi Yönetimi' yapısının insan odaklı lider davranışı sergilenerek oluşturulabileceği, işletmelerin daha verimli, daha paylaşımcı ve daha etkin bir yapıya kavuşabilecekleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of knowledge is increasing day by day. By the noticing of the strategic importance of knowledge by the companies, companies has a great effort in integrating knowledge into their operations. These efforts, as a whole, are called knowledge management. Within the context of severe competition, the ability of organisation to manage the information reflects the degree of their success. Companies that accept the knowledge as an important factor in their success pay attentions to knowledge management and try to set up an organisation where knowledge is formed and shared. Knowledge management isn?t a concept which is discussed in the upper level managers convertions. The organizations which can see future noticed that, time, budget and more importantly leader should be paired for knowledge management. The missions of the knowledge leader are to adapt knowledge sharing and management to the organization culture and provide strategic advantages to the organization. In the first part of the study the concepts which are related to knowledge and knowledge management, process and models of knowledge were examined. In the second part, the discription of leadership, kinds and current ideas about leadership were considered. In the last part, the effects of leadership behaviors to knowledge management are examined by a survey. In this study, the influence of leadership behaviour and task-focused leadership behaviour on knowledge management in organizations has been examined. In tihs respect, the questionnaire was distirbuted to 215 employees from two large-sized private organizations. However, the study reveals that people-focused leadership expectancy is quite high among employees. Ultimately, knowledge management that can not be fully implemented in organizations will possibly be effectively conducted through people-focused leadership. The analysis represent that task-focused leadership behaviour is influential in organizations. Correspondingly, it is suggested that organizations will have more efficient and powerful structure due to people-focused leadership behaviour.