Özel ve kamu bankalarında bireysel bankacılık hizmetlerinin müşteri algılamaları açısından karşılaştırılması ve Kayseri'de bir uygulama
Comparison of individual banking services at private and public banks in terms of customers perceptions and an application in Kayseri
  1. Tez No: 211955
  2. Yazar: GAMZE ULUER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAMİ VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bankacılık sektörü finans piyasasının en önemli kurumsal yapısını olusturmaktadır. Müsterilere kaliteli hizmet sunmak bugünün rekabet ortamında basarılı olmanın sartıdır. Müsteri memnuniyeti daha çok hizmet kalitesiyle iliskili bir kavramdır. Bankalar, globallesen ve rekabet ortamında yer alan bankalar arasında basarılı olmak ve varlıklarını devam ettirmek için kaliteli hizmet sunumunun gerekli oldugunu unutmamalıdır. Bu çalısmanın amacı bankacılık hizmetlerinin müsteriler tarafından nasıl algılandıgının belirlenmesidir. Özel ve kamu bankalarında bireysel bankacılık hizmetlerinin müsteri algılamaları açısından karsılastırılması ve Kayseri'de bir uygulama adlı bu çalısma dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde bankacılık sektörü açıklanmıs, ikinci bölümde bankacılıkta pazarlama kavramı üzerinde durulmus, üçüncü bölümde hizmet kalitesi ve Costumer Relationship Management (CRM) kavramları açıklanmıs ve son bölüm olan analiz kısmında uygulamanın sonuçları analiz edilmis ve sunulmustur. Çalısmanın uygulama bölümünde, Kayseri'deki özel ve kamu bankalarının bireysel müsterilerinin memnuniyetinin ölçülmesine yönelik çalısılmıstır. Veri toplamada anket teknigi kullanılmıs, yapılan analizler sonrasında müsterilerin demografik ve sosyo-ekonomik özellikleri ile ilgili bilgiler, banka ile ilgili genel bilgiler ve memnuniyet tanımlayıcı degiskenlere iliskin bilgiler elde edilmistir. Çalısma sonucunda her iki bankanın hizmet sunumu algılamalarının benzerlik gösterdigi sonucu elde edilmistir. Sonuç olarak söyleyebiliriz ki kamu bankaları her geçen gün hizmet kalitesini iyilestirmektedir. Bulgular sonucunda sunulan hizmetler açısından bankacılık sektörüne çesitli öneriler sunulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Banking sector is the most important institutional aspect of financial markets. Delivering quality service to customers is a must for success and survival in today?s competitive banking environment. Customer satisfaction is is highly related with service quality. Banks now know that delivering quality service to customers is essential for success and survival in today?s global and competitive banking environment. The purpose of this study, is to explore how the banking services are evaluated by the costumers. This study dealing with comparison of individual banking services at private and public banks in terms of customer perceptions in Kayseri consists of four chapters. In the first chapter, banking sector is explained, in the second chapter marketing in banking industry is defined, in third chapter sevice quality and costumer relationship management is explained and at last chapter the application results are analized and presented.The last section consists of in the application, satisfaction of customers of private and public sector bank?s in Kayseri is measured. A survey is conducted for data collection using the survey data, information on demographical and socio-economical characteristics of the customers, general information about the bank and information on variables that define satisfaction is obtained. This finding is of some importance, seeing that the profiles of service level perceptions by clients of both sectors appear to be similar. As a result it can be included that the public banks quality of service is geting better day by day. In the light of the findings of this study, some suggestions for the banking sector are proposed.