Spor liselerinde öğrenim gören öğrencilerin okula giriş nedenleri ve mesleki beklentilerinin araştırılması
The reasons that students who educate in sport high schools enter into these schools and the research of their professional expectations
- Tez No: 211967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, Spor Liselerinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerin okula giriş nedenleri ve mesleki beklentilerinin araştırılmasıdır. Çalışmanın evreni, 2004?2005 öğretim yılında öğrenimlerine başlayan ve hala bu kurumlarda öğrenimlerine devam eden mevcut 10 (on) Spor Lisesi ve 904 (dokuz yüz dört) öğrenciden oluşmaktadır. Örneklemi aynı okullarda okuyan 691 (altı yüz doksan bir) öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada öğrencilerin görüş ve düşünceleri anket yöntemi ile belirlenmiştir. Beş bölümden oluşan anket formunun ilk bölümünde 13 soruda kişisel ve sosyo-kültürel özelikler, ikinci bölümde 8 soruda Spor Liselerine yönelmelerini sağlayan etkenler, üçüncü bölümde 12 soruda Spor Liselerini tercih etme nedenleri, dördüncü bölümde 8 soruda Spor Liselerinden beklentiler, beşinci bölümde ise 17 soruda Spor Liselerinden beklentilerinin karşılanma derecesi konularında deneklerin görüşleri istenmiştir. Anket yöntemi kullanılarak derlenen veriler, istatistik işlem için MS Excel'de düzenlenmiştir. SPSS istatistik programında geçerlilik ve güvenirlilik testi uygulanmıştır. İstatistik testler olarak ise, SPSS'de çapraz tablolama ve ki-kare testleri uygulanmıştır. Test sonuçları, deneklerin Spor Liselerini spora olan ilgileri ve çevrelerinin etkileri ile tercih ettiklerini, gelecekte iyi sporcu olmak ve sporu meslek haline getirmek istediklerini, bu okullarda üniversiteye dönük iyi bir spor eğitimi alacakları inancı taşıdıklarını belirtmişlerdir. Bulgular öğrencilerin Spor liselerinin tesis bakımından yetersiz olduğunu bu tesislerin uluslararası standartlara kavuşturulması gerektiğini, branşlardaki başarının arttırılması amacıyla Beden Eğitimi öğretmeni dışında antrenörlerin istihdam edilmesi gerektiğini, müfredat programının müsabakalara göre tüm yıla planlı bir şekilde yayılması gerektiğini ve sporla ilgili konferanslar düzenlenmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Spor Liselerinde öğrenimlerine devam eden öğrenciler, okullarını kendi istekleri ve spora olan ilgileri doğrultusunda tercih ettiklerini, özellikle fiziki altyapı ve üniversiteyi kazanmaları yönünde önemli beklentiler içinde olduklarını belirtmişlerdir. Öğrenciler diğer yönleriyle okuldan memnun olduklarını, kendilerine olan güvenin ve sosyal yönlerinin arttığını, spor eğitimi almaktan mutlu olduklarını, spor ile ilgili bilgi birikimlerinin arttığını, aldıkları eğitimin iyi bir fiziki görünüme kavuşmalarını sağladığını ve sporu meslek haline getirmek istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the reasons that students who educate in Sport High Schools enter into these schools and the research of their professional expectations. The study universe is formed by 10 Sport High Schools and 904 students who start their education in 2004?2005 and still educate in these schools. The sample study includes 691students who educate in the same schools. In this study, the ideas and thoughts of the students were determined by a questionnaire. The questionnaire has five sections in total. In the first section in 13 questions their personal and social-cultural datas, in the second section in 8 question the factors which are related to students? tendency to Sport High Schools, in the third section in 12 questions the reasons of students? preference about Sport High Schools, in the fourth section in 8 questions the expectations of students from Sport High Schools, in the fifth section in 17 questions the degree of being met these expectations are asked. The data gathered by applying the questionnaire method are arranged in MS Excel for the statistical operation. The appropriateness and realibility test is applied in SPSS statistical programmer. Crosstabulation and chi-square tests are applied in SPSS as statistical tests. The results of the tests show that the subjects prefer Sports High Schools because of their interest in sport and the effections of their environment, their desire of being a good athlete in the future and also their belief in educating well in Sport High School for the university. The findings show that Sport High Schools as an instutation are insufficient. So it is necessary to make Sports High Schools attain to international standarts, to employ trainers besides sport teachers for much success in branches, to spread schedule in planned way inaccording to competitions and to organize lectures about sport. Students in Sport High Schools say that they prefer Sport High Schools because of their desires and their interests, their expectations about the university, physical structure of Sport High Schools. Besides them, they say that they are glad to educate in Sport High Schools in many aspects, their confidences increases, their social behaviours develop, they are happy to study physical education, their knowledge about sport develops, their education helps them to have a good physical apperance, their desire of being interested in sport as a job.