2000-2012 yılları arasında düzenlenen ve düzenlenecek olan modern olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmak için aday olan şehirler, seçim kriterleri ve istanbul açısından değerlendirilmesi
The candidate cities for hosting to the modern olympic games arranged and will be arranged betwenn 2000-2012, election criterions, evaluation for istanbul.
- Tez No: 211966
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
IOC 23 Haziran 1894 günü Pierre de Coubertin tarafından kurulmustur. Yapılan çalısmada IOC'nin kurulus amacı ve 1896 yılından 2004 yılına kadar yapılan modern olimpiyat oyunları hakkında genel bilgiler verilmistir. Alınan kararla amatörlük çerçevesinde yapılacak olan olimpiyatların günümüzde amacının degiserek, kazanç elde etmek, ev sahipligi yapacak sehrin çehresini degistirmek için yapıldıgı ortaya çıkmıstır. Yapılan çalısma 0stanbul'un ilk defa aday oldugu 2000 yılı ile 2012 yılları arasında ev sahibi olabilmek için yaptıgı çalısmalar incelemistir. 0stanbul sehrinin adaylıgının iki temel amacı vardır, bunlardan birincisi dünyanın en güzel metropollerinden biri olan 0stanbul'u yeniden kazanmak ikincisi ise gençlige çagdas spor alanları yaratmaktır. (ERDEM, 1997) Bu nedenle 0stanbul 2000 ile 2012 yılları arasında olimpiyatları düzenlemeye aday olmustur. 2000 yılında yapılan tek turlu seçimle ev sahipligini Sydney'e kaptıran 0stanbul, 2004 yılında ise yapılan iki turlu seçimle finale yükselememistir.2008 yılında ise finale yükselmis komite tarafından olimpiyatları yapabilecek seviyede görülmüs ama ikinci turda elenerek organizasyonu Pekin'e kaptırmıstır.2012 yılında ise var olan eksikliklerini hala tamamlayamamıs bu seçimde de 2004 yılında oldugu gibi finale kalamamıstır. Uluslararası olimpiyat komitesi aday sehirleri belirlemede artık daha da titiz davranmaktadır. Genel kriterleri alt kriterlere ayırmıs yüzdelik agırlıgı vermis ve daha objektif bir seçim yapma yoluna gitmistir. Yapılan çalısmada 0stanbul sehrinin 2000 yılı ile 2012 yılları arasındaki kriterlere göre çalısmaları ve Uluslar Arası Olimpiyat Komitesi tarafından verilen puanları kaydettigi asamaları ve ev olimpiyatlara ev sahipligi yapmıs ve yapacak olan sehirlerle karsılastırmasına yer verilmistir. 2000 yılı ve 2012 yılları arası uluslar arası olimpiyat komitesi raporları temin edilmis, tercüme edilerek gerekli bilgilere ulasılmıstır. Amaç 0stanbul sehrinin eksikliklerini belirleyebilmek ve çözüm önerileri sunabilmektir.
Özet (Çeviri)
IOC was established by Pierre De Coubertin in 23 june1894. It has been informed in this thesis about the aim of the IOC and modern Olympic games from 1896 to 2004.It has appeared that the aim of the Olympic games which will be done the around of the amateurism changed and is done in order to reap a profit and change the face of the host city in taken decision. This thesis investigates the working of Istanbul in order to be host in 2000and between 2012 years. The candidature of Istanbul has two main aims. The first is to win Istanbul which is one of the most beautiful city in the world again and the second is to create modern sport area for youthful. Source (ERDEM,1997). Therefore, Istanbul has stood for Olympic games between 2000 and 2012.Istanbul indulged the host for Olympic games to Sydney with sigle round election in 2000 and couldn?t arise final with two round election in 2004.It could arise final in 2008 and was seen in the high level for Olympic games by the committee but it eliminated in second round and indulged it to Bejing.It hasn?t still completed the deficiencies in 2012 and couldn?t arise final like 2004.IOC splits hairs in order to determine the candidature cities. It separated general criterion to inferior criterion and gave the percentage and made an objective election. There are the working of Istanbul according to the criteria?s between 2000 and 2012 and the stage of the points which are given by IOC and the comparisons of the cities which was hosted in past and will be host in the future in this thesis. The IOC reports were provided between 2000 and 2012 and translated and essential information were reached. The aim is to define the lack of Istanbul and offer the solution suggestions.