Peyzaj alanlarında kullanılan sulama yöntemleri ve bitki su tüketim modellerinin Türkiye'nin üç farklı iklim bölgesinde uygulanması
Irrigation system which is used landscape area apply for the plan water consumption model of three different climate zones in Turkey
- Tez No: 212040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Su hayatın devamıiçin vazgeçilmez en önemli kaynaklardan biridir. İnsanoğlu yaşamının devamıiçin suya doğrudan ve dolaylıolarak gereksinim duyulmaktadır. Park ve bahçelerde bitkilerin normal gelişim için gereksinim duyulan ve büyüme mevsimi boyunca toprakta bulunmasıgereken suyun temin kaynaklardan ilki doğal yağışlardır. Ancak kurak ve yarıkurak iklim bölgelerinde bitki büyüme mevsimi boyunca düşen yağışlar hem miktar, hem de dağılım bakımından yetersiz kalmakta, dolayısıyla normal bitki su gereksinimi bu yoldan karşılanamamaktadır. Bu durumda sulama suyuna gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenle sulama; peyzajda bitkilerin gelişimi ve bakımı açısından son derece önem taşımaktadır. O halde, bitki su gereksiniminin doğal yağışlarla karşılanamadığıyer ve durumlarda sulama söz konusu olmaktadır. Sulama ve sulama yöntemlerinin amacı, bitkinin terleme ve toprağın buharlaşma yoluyla kaybettiği suyun karşılanmasıdır. Çalışmada öncelikle sulama sistemleri ve ekipmanlarıkonusunda bilgiler verilerek peyzaj alanlarında kullanılan basınçlısulama yöntemleri ve planlanmasıdetaylıolarak incelenmiştir. Araştırmada bitki su tüketim modellerinden iklim elemanlarına dayalıbir yöntem olan Penmann-Monteith yöntemi kullanılarak, ülkemizin 3 farklıiklim bölgesindeki (Antalya, Ankara ve Trabzon) park alanlarında çim bitkisinin su tüketimi, sulama suyu ihtiyacı, sulama aralığıve sulama süresi bulunmuştur. Anahtar kelimeler : Sulama, Yağmurlama Sulama Yöntemi, Bitki Su Tüketim Modeli, Penmann- Monteith Yöntemi, Sprinkler,
Özet (Çeviri)
Water is one of the most important and indispensable resources fort he maintenance of life. The humankind needs water directly or indirectly for his survival. For the plants in parks and gardens, natural precipitation is the primary source for supplying water that has to exist in the ground during the growing season for their normal development. However in arid and semi-arid climate zones, the precipitation that falls during plant growth season remains inadequate in terms of both amount and distribution, thus it is not possible to meet the normal need of plants for water in this way. For this reason, irrigation carries a great importance for the growth and care of plants in landscaping. Then, irrigation becomes necessary when the need for water cannot be met through natural precipitation. The purpose of irrigation and irrigation methods is to give back water that the plant has lost through perspiration and the vaporization of the ground water. In this study, primarily, information has been given about equipment and systems used for irrigation and pressure irrigation methods and their planning has been examined in detail. In the research the by using Pennmann-Monteith Method which is a method based on climatic elements, the water consumption, need for irrigation water, interval of irrigation and duration of irrigation have been found for the grass plant in park areas located in three different climate zones (Antalya, Ankara and Trabzon) in our country. Key Words : Irrigation, Sprinkler Irrigation Method, Plant Water Consumption Model, Penmann-Monteith Method.