Toprağa karıştırılan farklı irilik ve oranlardaki pomzanın çim bitkisinin sulanmasına etkisi
The effect of in different size and doses pumice added within the soil on grass irrigation
- Tez No: 237252
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çoğu peyzaj alanlarının sulanması için gerekli olan su, şehir şebekelerinden karşılanmaktadır. Kentsel alanlarda yapay olarak oluşturulan çim alanların en önemli girdisi su ve sulama giderleridir. Bu çalışmada çim yetiştirme toprağına belirli çap ve hacimsel oranda pomza (sünger taşı) karıştırılarak, karışımların toprağın faydalı su kapasitesine, sulama aralığına, sulama sayısına ve çim bitkisinin su tüketimine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla ısı ve nem kontrollü sera ortamında; 1 mm, 2 mm ve 4 mm çaplı pomzalardan, toprağa % 20 ve % 40 hacim oranlarında karıştırılmış ve Konya bölgesinde çim alanların tesisinde kullanılan çim tohumu karışımı, saksılarda yetiştirilmiştir. Bitki su tüketimi takibi gravimetrik yöntemle toprak nemi ölçülerek yapılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre 2 mm çapındaki pomzanın % 40'lık karışımında tarla kapasitesinde en yüksek artış (% 6.93), solma noktasında en fazla düşüş (% 28.04) meydana gelmiştir. Bu karışımda faydalı su kapasitesi (FSK) değeri, pomza karışımsız toprağa göre % 41 gibi büyük bir oranda artmıştır. Bunun sonucunda sulama aralığı artmış, sulama sayısında % 50'ye varan azalışlar meydana gelmiştir. Bitki su tüketimleri de pomza karışımı olan konularda ciddi oranlarda azalmıştır. En büyük azalma; 2 mm pomzanın % 40 karışımında % 27 olarak gerçekleşmiştir.Sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde, 2 mm ve 4 mm çaplı pomzanın % 40'lık hacimsel karışımları; faydalı su kapasitelerini arttırmış, bitki su tüketimini azaltmış, sulama aralığını uzatarak sulama sayısında önemli azalmalar meydana getirmiştir. Bu nedenle çim alanların tesisinde, bitki kök bölgesi toprağı oluşturulurken, 2 mm ya da 4 mm çaplı pomzanın % 40 hacimsel oranda toprağa ilave edilmesinin faydalı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most irrigation water supplies for landscape areas are obtained from municipal pipe Networks. Water and irrigation are the most important inputs of grass lands in residential areas. In this study, the effect of different sized and volumes of pumice applications through grass growth media on available water capacity of soil, irrigation intervals, number of irrigation and crop water use of grass or grass evapotranspiration was researched. For this purpose, 1 mm, 2 mm and 4 mm particle sized pumice were applied with 20% and 40% volume ratios. The grass compositions used in designing of artificial grass lands in Konya were growth in pots. Evapotranspiration of grass was estimated by gravimetric method. In results, the application of 2 mm particle size with 40% volume resulted in the highest increment of field capacity as 6.93%, but the lowest reduction of permanent wilting point as 28.04%. In this application, available water capacity, AWC, was higher as 41% than plot with not applied pumice. As a result of this, irrigation interval increased and irrigation number reduced up to 50%.The evapotranspiration increased remarkably in pumice applied treatments. The highest reduction was found as 27% from 2 mm particle sized pumice with 40% ratio.In general, the applications of pumice at 2 mm and 4 mm size with 40% volume ratio increased the available water capacity, irrigation interval but, reduced evapotranspiration and irrigation number notably. Thus, it is recommended that 2 mm and 4 mm sized pumice with 40% volume ratio applications into the soil are suitable for grass land areas construction.