Konya-Selçuklu ilçesi yeşil alanlarında uygulanan sulama sistemleri ve Sancaktepe parkı örneği
The irrigation methods applied to the green fields of Selcuklu district, Konya and sample of Sancaktepe park
- Tez No: 327036
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Su, gerek peyzaj gerekse diğer alanlarda özellikle de insan hayatında vazgeçilmez bir öğedir. Bitkilerin su ihtiyacı doğal yağışlarla karşılanamıyor ise o bölgede sulama gereklidir Sulamada temel amaç bitkinin ihtiyaç duyduğu suyu miktar ve süre olarak en uygun sistemle bitkiye ulaştırmaktır. Sulama, peyzaj mühendisliği çalışmalarında temel altyapı sistemlerinden biri olarak büyük önem taşımaktadır. Gün geçtikçe önemi artan suyun, bütün alanlarda etkin bir şekilde kullanılması zorunludur. Konya ili gibi su varlığı az olan bölgelerde, özellikle sulama suyu ihtiyacının büyük bir çoğunluğunun şehir içme suyu şebekesinden sağlanan yeşil alanların sulanmasında kullanılan suyun azaltılması ve su kayıplarının ortadan kaldırılması için iyi bir sulama programı gerekmektedir.Bu araştırmada Konya ili Selçuklu ilçesindeki yeşil alan miktarı tespit edilerek bu alanların sulanmasında kullanılan sulama yöntemleri ve oranları belirlenmiştir. Bunun yanı sıra kent parklarından biri olan Sancaktepe parkında infiltrasyon testi ve analizler yapılarak otomatik sulama projesi hazırlanmış, aplike edilmiş ve sulama programları yapılmıştır. Ayrıca çalışmada pasif yeşil alanlar ve çim alanların sulanmasında kullanılan yöntemler kıyaslanmış, sulamada karşılaşılan sorunlar ve sulama sistemleri için öneriler sunulmuştur.Sonuç olarak; Selçuklu ilçesi yeşil alan varlığının 2011 yılı sonu itibari ile 11.980.849 m2, kişi başı düşen aktif yeşil alan miktarının da 15,79 m2 olduğu belirlenmiştir. Bu alanlarda uygulanan sulama yöntemlerinin; alanın konumu, büyüklüğü, ilk tesis masrafı, işçilik, bitki örtüsü ve su kaynağı durumuna göre tercih edildiği gözlemlenmiş ve ilçede daha çok modern sulama sistemlerinin kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca pasif yeşil alanlar için damla sulama, çim alanlar için elektrikli (zaman ayarlı) sabit yağmurlama sulama yönteminin diğer yöntemlere göre daha avantajlı olduğu belirlenmiştir.Sancaktepe parkının bitki, toprak, su özellikleri ile iklim faktörleri dikkate alınarak hesaplanan veriler sonucunda her işletme biriminde bulunan başlık tiplerine göre kontrol ünitelerinde sulama süreleri ayarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Water is one of the most important components in landscaping field and other fields especially for human life. If the water needs of plants are not met with natural rains, irrigation is necessary. The main purpose of irrigation is to transfer appropriate amount of water at the appropriate time. Irrigation, which is one of the fundamental components of landscape engineering, is very important. It is a must to use the water that is getting more important day by day efficiently in all fields. In cities that have less water stock such as Konya, a good program is necessary to decrease the water amount, which is provided from main water system and used for green area irrigation, and water losses.In this study, total green area of Selcuklu district of Konya, irrigation methods applied in this district and irrigation rates are determined. In addition, automatic irrigation project of Sancaktepe public garden, which is one of the urban parks in Konya, is designed, applied and irrigation program is prepared by doing infiltration tests and analyzes. The methods used to irrigate passive green areas and grass areas are compared, the problems encountered in irrigation are discussed and some suggestions are given.As a result, the total green area of Selcuklu district and active green area amount per person are determined as 11.980.849 m2 and 15,79 m2, respectively by the end of 2011. It is obtained that the irrigation methods used in this areas are chosen by considering factors such as size of the area, plant cost, workmanship, plant cover and water source, and it is obtained that modern system are used in the district. In addition, it is obtained that drip irrigation is better for passive green areas and electrical (time adjusted) fixed sprinkling is better for grass irrigation compared to other methods.The irrigations times in controllers are planned by considering the sprinklers pop-up type and the plants, soil, water proportions, climate factors of Sancaktepe public garden.