Ormanların korunmasının köy tüzel kişiliklerinin sorumluluğuna verilmesinin değerlendirilmesi (İkizdere örneği)
Evaluation of the protection of forests entrusted to the responsibilities of village legal personalities (A case in İkizdere)
  1. Tez No: 212084
  2. Yazar: VOLKAN TURAN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezin amacı, köy tüzel kisilikleri ile ormanların korunmasının mümkün etkileri ile ilgili orman köylülerinin algılamalarına sahip olmaktır. Tezde ilk olarak, orman korumanın tarihi olarak kısa bir analizi, daha sonra su andaki orman koruma sistemi ve son olarak köy tüzel kisilikleri ile ormanların korunması verilmistir. Bu kapsamda, köy tüzel kisiligi koruması öncelikle, ortaya çıkısı boyutuyla ele alınmıs, ardından ülkemizde ve dünyadaki diger bazı ülkelerdeki gerçeklesmeler ele alınmıstır. Buna ek olarak, arastırma alanının tanıtımı yapılmıs, gözlemler ve istatistik analizler açıklanmıstır. Daha sonra, çalısmadan ve analizlerden çıkarılan sonuçlar tartısılmıs ve öneriler sunulmustur. kizdere'deki çalısmanın sonuçları, orman köylülerinin ormanların köy tüzel kisilikleri ile korunması yönünde bir egilime sahip olduklarını ortaya çıkarmıstır. Bununla birlikte, bu egilim ile orman köylülerinin gelir, egitim, meslek, yası ve hanedeki nüfus sayısı arasında bir iliski bulunmamıstır. Bu çalısmanın sonuçlarından ormanların korunmasının köy tüzel kisiliklerine verilebilecegi kararına varılabilir. Bu girisimler, orman halk iliskilerinin gelistirilmesinde, orman idaresi ile orman köylüsü arasındaki ayrılıkların azaltılmasında ve orman idarecilerine saglıklı kararlar verilebilir bir konunun saglanmasında yardımcı olabilir. Anahtar Kelimeler : Köy Tüzel Kisiligi, Orman Koruma, Orman Köylüleri, kizdere, Türkiye
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to have the perception of forest villagers concerning the possible implementation of forest protection through legal personalities of forest villages. The thesis first gives a brief analysis of forest protection historically, then, forest protection system at present, and at last, forest protection through village legal personalities. In this regard, the issue of protecting forests through village legal personalities was dealt with in relation to its inception, current implementation in the our country and in some other countries in the world. In addition, the study area was described, and survey and statistical analyses employed were explained. Results derived from the study and from analyses were then discussed and suggestions derived were presented. The results of the study conducted in Ikizdere revealed that forest villagers had a tendency towards protecting forests through the village legal personalities. However, there was no relationship between this tendency and forest villager?s income, education, profession, age, and the number of persons in a family. It may be concluded from the results of this study that the village legal personalities may be entrusted with the protection of forests. These initiatives can be instrumental in developing and enhancing public forest relations, reducing conflicts between forest villagers and forest administration, and providing forest managers with a subject on which healthy decisions can be made. Key Words : Village Legal Personality, Forest Protection, Forest Villagers, Ikizdere, Turkey