Mikrodenetlyici tabanlı izleme sistemi ile güneş paneli verim optimizasyonu
Efficiency optimization of the solar energy panel with tracking system based on micro controller
- Tez No: 212125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yapılan çalısmada, bagımsız komple bir enerji sistemi gerçeklestirilmistir. Sistem günes paneli, depolama aküsü ve sistemin dengesini olusturan çesitli mekanik, elektriksel ve elektronik bilesenlerden olusmustur. Bu bilesenlere günes izleyici sistemine uygun sekilde tasarlanan montaj bilesenleri, akü sarj kontrolü için elektronik devreler, dc-ac dönüstürücü dahil olmaktadır. Günes izleyiciler kullanılarak panelin, günesin gün boyu hareketini izlemesi saglanarak, günes panelinden elde edilecek elektrik enerjisinde artıs saglanmıstır. Ayrıca günes panelinin aküyü asırı miktarda sarj etmesini önlemek ve bu sekilde akü ömrünü arttırmak amacıyla sarj denetleyicisi kullanılmıstır. Ayrıca aküde depo edilen ve günes paneli tarafından saglanan düsük gerilimli DC gücün standart alternatif akım, 220 V, 50 Hz sebeke degerine dönüstürülmesi amacıyla sinüzoidal PWM çıkıslı, geri beslemeli bir inverter tasarlanmıstır. Anahtar kelimeler : PWM, nverter, Mikrodenetleyici, Sarj edici, Günes izleyici, fotovoltaik.
Özet (Çeviri)
In this study, a complete PV stand alone system was implemented. The system consisted the PV module, a storage battery and assorted mechanical, electrical and electronic components making up the balance of the system. These components included mounting structures implemented to suit the sun-tracker system, electronics for battery charge control and dc to ac conversion. The trackers follwed the sun?s apparent motion and provided an increase at the electrical energy obtained from the PV mounted upon the tracker. In order to prevent the PV module from overcharging the battery and to increase the battery life a charge controller was used. A closed loop inverter which produces a PWM sinusoidal signal was also implemented to change low voltage DC power-stored in the battery and produced by the PW source ? into Standard alternating current, house power 220 VAC, 50 HZ. Key words : PWM, inverter, battery charger, sun tracker, microcontroller, photovoltaics.