Oksidatif strese maruz kalan ratların bazı biyokimyasal parametrelerine hesperetin ve ellagik asidin etkisi
Effect of hesperetin and ellagic asit on some biochemical parameters of rats induced oxidative stress
  1. Tez No: 212136
  2. Yazar: AHMET ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, H2O2 ve AlCl3 ile oksidatif strese maruz bırakılan sıçanlar üzerine gavaj yöntemiyle verilen Ellagik asit ve Hesperetin'in koruyucu etkileri araştırıldı. Çalışmada MDA, kolesterol, enzimler (katalaz, glutatyon peroksidaz), GSH, vitamin E ve yağ asitleri düzeyleri ölçüldü. Bu amaçla Ellagik asit, Hesperetin ve bunların kombinasyon grupları kullanıldı. Deneylerden elde edilen sonuçlara göre, H2O2 ve AlCl3 grupları MDA düzeyleri kontrol grubuna göre arttı (p0,05). Serumda, tüm grupların stearik asit (18:0) düzeyleri kontrol grubuna göre azaldı.
Özet (Çeviri)
In this research, we investigated the protective effects of gavaj-administrated Ellagic acid and Hesperetin on the level of MDA, cholestorol, enzymes (catalase, glutathione peroxidase), GSH, vitamin E and fatty acids in rat serum, brain, and liver with oxidative stress that was induced by H2O2 and AlCl3. For this aim, the Ellagic acid, Hesperetin and their combination groups were used. According to experimental results, the MDA content in the groups of H2O2 and AlCl3 increased when compared to the control group (p0,05). In the serum, the stearic acid (18:0) level of all groups decreased when compared the control group.