Endüstriyel atık sulardan kaynaklanan nikel'in klinoptilolit kullanımıyla giderimi
Removal of nickel that results from industrial wastewater by using klinoptilolite
- Tez No: 212304
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUDE ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Anahtar Kelimeler : Metal kaplama endüstrisi, Nikel, Klinoptilolit, izoterm, giderim Bu çalısmada Ni ağır metali için sentetik çözelti ve metal kaplama endüstrisine ait arıtma tesisi giris suyuyla kesikli deney çalısmaları gerçeklestirilmis, adsorbent olarak Manisa iline bağlı Gördes mevkiinden elde edilen klinoptilolit kullanılarak ucuz ve kolay bulunur bir ülke kaynağını endüstriyel hale getirmek amaçlanmıstır. Kesikli deneysel çalısmalarda adsorpsiyon prosesini etkileyen konsantrasyon, adsorbent dozu, karıstırma hızı, sıcaklık gibi faktörler ayrıntılı olarak incelenmis, metal kaplama endüstrisi atıksuyu için çalısılacak en uygun sartlar belirlenmistir. 25±2 oC `de yapılan deneysel çalısmalarda 8 gr/L adsorbent dozu ile 50 mg/L konsantrasyonda 50 dakikalık karıstırma sonucu en iyi verim olan % 81,59 a ulasılmıstır. 45±2 oC `de de optimum sartlarla kesikli deney çalısmaları yapılarak sonuçların Freundlich ve Langmuir izotermlerine uygunluğu arastırılmıstır Zeolit ile nikel gideriminin 25±2 ºC sıcaklığında her iki izoterme de uygunluk gösterdiği belirlenmistir. Fakat 45±2 ºC sıcaklığında nikel giderimi Freundlich izotermine Langmuir izoterminden daha iyi uygunluk göstermistir. 45ºC sıcaklığındaki nikel gideriminin Freundlich izotermindeki korelasyon katsayısı %97'dir. 25 ºC için izotermlerin korelasyon katsayıları Langmuir için %99, Freundlich için %94 olarak tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
Keywords : Metal covering ındustry, Nickel, Klinoptilolite, isotherms, to remove. In this study Ni, as a heavy metal about wastewater of metal covering industry and it?s synthetic solutions were studied by adsorption method and batch experiments. In batch experiments all factors that affected its adsorption process such concentration, adsorbent doses, mixing time and heat were deeply investigated. Optimum conditions for wastewater of metal covering industry were determined. In experimental studies that performed at 25±2 oC, with 8gr/L adsorbent doses, Ni at concentration of 50 mg/L and at the end of 50 minute mixing time were reached 81,59 as a best yield. Also at 45±2 oC batch experiment studies in optimum conditions were studied and results were investigated if they were suitable for Langmuir and Freundlich isotherms or not. It was determined that removal of nickel by using zeolit was suitable for both Freundlich and Langmuir isoterms at 25±2 ºC. But at 45±2 ºC Freundlich isoterm was more suitable than Langmuir isoterm for this adsorption study. Freundlich isoterm coefficient at 45±2 ºC was 0,97. Coefficients for Langmuir and Freundlich isoterms were found respectively 0,99 and 0,94