Metal son işlem endüstrisi atıklarından demir arıtımı ve geri kazanımı
- Tez No: 66001
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Kimya ve metal kaplama endüstrilerinden kaynaklanan atık sularda bulunan ağır metaller, verildikleri alıcı ortamlarda başta su canlılarına olmak üzere bir çok çevresel problemlere yol açmaktadırlar. Endüstriyel Atıksu Arıtma tesislerinde çoğu zaman yüksek verimde arıtılamayan bu tip atıksular, alıcı ortamların faydalı kullanımına da zarar vermektedir. Canlı organizmaların çoğunun yapısında bulunan metallerin belirli bir limit değerden sonraki konsantrasyonları canlı organizmalar için toksık etki gösterin bu sebeple özellikle bakır, nikel, krom, kadmiyum, kurşun, cıva, çinko, gümüş vb... gibi yüksek metal konsantrasyonları ihtiva eden endüstriyel atıksuların arıtılması gerekmektedir. Sıkılaşan standartlar sebebi ile bazı endüstriler yerinde arıtma yaptığı halde limitleri sağlayamamakta ve cezai müeyyidelere maruz kalmaktadırlar. Bu çalışmada Metal Kaplama (Galvanizleme) konusunda çalışan bir tesiste, onaya çıkan kirlenme sonucu kullanılamaz hale gelen fiuks banyosunda demir geri kazanımı üzerinde çatışılmış, demir geri kazanılan sistem atıksu olarak atılmadan yeniden kullanıma uygun hale getirilmiştir. Fluks havuzunda aynı anda çinko ve demir gibi ikf kirletici ağır metal olduğu için bunların aynı anda arıtılması mümkün olamamaktadır. Bu sebeple çalışmada kirlenmeye sebep olan demir için arıtma alternatifleri incelenmiş ve arıtma demir için yapılmıştır Hidrojen Peroksit ile yapılan oksitleme sonucu 1900 mg/lt demir ihtiva eden atıksu, 0.1 mg/lt demir içeren atıksu haline getirilmiştir Atırma ile ilgili olarak yapılan optimizasyon deneyleri Standart Methods for Water and Wastewater Examination'da verilen prosedüre uygun olarak yapılmıştır IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Heavy metals resulting from chemical and galvanizing industries cause important environmental problems especially on aquatic organisms when discharged receiving bodies These wastewaters which is untreating high efficiency in industrial treatment systems effect the harmful use of receiving bodies. The heavy metals that already exist in a limited amount and necessary for living organisms, cause a toxic effect after a threshold value. Thus, it is necessary to treat the concentration of the heavy metals for example copper, nickel, crom, cadmium, lead, mercury, zinc and silver to a certain value. Although the firms treated the wastewaters in site, they are punished because of the standarts that become difficult to obey. In this thesis, in a factorv working on galvanizing, the focus of study is iron recovery from flux bath that became unused because of iron pollution and as a result iron recovered system provided the reuse of the flue bath without producing wastewater. Flux bath contains iron and zinc together so that treating of the wastewater is not possible. Then in this thesis iron removal was examined end treated. As a result of the oxidation with hydrogen peroxide, the concentration of the iron within the wastewater decreased from 1900 mg/lt to an amount of 0. 1 mg/lt All the experiments during optimization tests were done according to the Standart Methods for Water and Wastewater Examination. V