İtalyan çiminde (Lolium multiflorum lam.) farklı tohum miktarlarının verim ve bazı verim unsurları üzerine etkileri
The effects of different seed amount on yield and some yield companent in Italian ryegrass (Lolium multiflorum lam.)
- Tez No: 212359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma 2006 yılı Nisan ? Ağustos ayları arasında İtalyan çiminde farklı tohum miktarlarının verim ve verim unsurlarına etkisini belirlemek amacıyla Aksaray ?Sultanhanı'nda yapılmıştır. Araştırmada materyal olarak İtalyan çiminin garamba çeşidi (Lolium multiflorum var. caramba) kullanılmıştır. Deneme üç blokta altı farklı konuda sıra araları eşit ve aynı şartlarda denenmiştir. Araştırmada bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein verimi, tohum verimi tespit edilmiştir. Tek biçimde En yüksek yeşil ot verimi 6,5 kg/da tohum miktarında 1543 kg/da ve kuru ot verimi 5,5 kg/da tohum miktarında 201,70 kg/da olarak elde edilmiştir. En yüksek ham protein verimi 5,5 kg/da tohum miktarında 30,193 kg/da olarak elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: İtalyan Çimi, Ot Verimi, Ekim Normu
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of different seed amount on yield and yield components of Italian ryegrass between April 2006 and August 2006 in Sultanhanı-Aksaray. Garamba( Lolium multiflorum var. caramba) variety as the plant material was used in the research. The experiment was established in randomized plots design at 6 different seed amounts with 3 replications. Plant height, green forage yield, dry forage yield, raw protein rate and seed yield were investigated in the experiment. The highest green forage yield in the experiment was obtained from 65 kg ha-1 seed amount as 15430.0 kg ha-1 .But the highest dry forage yield and raw protein yield in the experiment were obtained from 55 kg ha-1 seed amount as 2017.0 kg ha-1, 301.93 kg ha-1 , respectively. KEY WORDS: Italian ryegrass, green fora