Yazlık yeşil mercimek hatlarının Ankara ekolojisinde performanslarının belirlenmesi
Determination of performance of spring green lentil lines in Ankara ecology
- Tez No: 212374
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma; yazlık yeşil mercimek hatlarının Ankara (Haymana ve Esenboğa lokasyonları) ilindeki performanslarının belirlenmesi, bu koşullara uyan mercimek hatlarının tespiti ve bu hatların verim ile bazı agronomik özelliklerinin saptanabilmesi amacı ile yürütülmüştür. Materyal olarak, 34 hat ve 2 tane kontrol (Sultan 1, Meyveci 2001) olmak üzere toplam 36 yeşil mercimek genotipi kullanılmıştır. Denemeler 2005 yılında Haymana ve Esenboğa olmak üzere 2 ayrı lokasyonda; kısmen dengede latis (6x6) deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Mercimek genotiplerinde; tane verimi, çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma gün sayısı, bitki boyu, bitkide bakla sayısı, ilk bakla yüksekliği, ana dal sayısı, bin tane ağırlığı değerlerinden oluşan agronomik özellikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; tane verimleri 165.3-258.8 kg/da, çiçeklenme gün sayıları 65.1-72.0 gün, olgunlaşma gün sayısı 102.9-107.8 gün, bitki boyu 28,9-38.0 cm, bakla sayıları 10.3-15.1 adet/bitki, ilk bakla yüksekliği 14.4-20.1 cm, dal sayıları 1-2 adet/bitki ve bin tane ağırlıkları ise 54.8-74.4 g arasında değişmiştir. Tane verimi bakımından 15 numaralı (258.8 kg/da), 1 numaralı (242.0 kg/da) ve 11 numaralı (240.4 kg/da) genotipler diğer genotiplere göre üstünlük sağlamışlar ve Ankara ekolojik koşullarında tarımı yapılabilecek genotipler olarak tespit edilmişlerdir. Bu araştırmada tane verimi ile; bin tane ağırlığı (r= - 0.165 *), çiçeklenme gün sayısı (r= - 0.168 *), ilk bakla yüksekliği (r= - 0. 167 *), bitki boyu (r= - 0. 221 **) ve olgunlaşma gün sayısı (r= - 0.322 **) arasında olumsuz-önemli ilişkiler bulunurken; tane verimi ile dal sayısı (r= 0.001) ve bitkide bakla sayısı (r= 0.082) arasında olumlu fakat önemsiz ilişkiler bulunmuştur. ii ANAHTAR KELİMELER: Yeşil Mercimek (Lens culinaris Medik.), Agronomik Özellikler, Tane Verimi.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the performances of spring green lentil lines in Ankara, to identify lentil lines for the region for conditions also to determine these lines for yield and some agronomic features. As a material, 36 green lentil genotypes were used; 34 lines and 2 control (Sultan 1, Meyveci 2001). Trials were set up in 2005 employing latis trial design tecnic (6x6) with four replications in two different locations (Haymana and Esenboğa) . Grain yield, flowering date, number of days to maturity, plant height, the number of pods per plant, the lowest pod height, the number of primary branches per plant, thousand seed weight agronomic features were investigated in lentil genotypes. Grain yield ranged between 165.3-258.8 kg/da, flowering date 65,1-72,0 date, number of days to maturity 102.9-107.8 date, lines plant height 28,9-38,0 cm, number of pods 10.3-15.1 units/plant, the lowest pod height 14,4-20,1 cm, the number of primary branches per plant 1-2 units/plant and thousand seed weight 54.8- iv 74.4 g. Yield/of the genotypes 15 (258.8 kg/da),1 (242.0 kg/da) and 11 (240.4 kg/da) were more superior than the other genotypes, which were fixed cultivars in Ankara. In this research, significant and positive correlations existed between grain yield and thousand seed weight (r= - 0.165 *), flowering date (r= - 0.168 *), the lowest pod height (r= - 0. 167 *), plant height (r= - 0. 221 **) and the number of days to maturity (r= - 0.322) while non-significant and positive correlations did between number of primary branches per plant - grain yield (r= 0,001) and grain yield - the number of pods per plant (r= 0,082). KEY WORDS: Green Lentil (Lens culinaris Medik.), Agronomic Characters, Grain Yield.