Fibonacci dizileri ve Fibonacci matrislerinin determinantları, normları üzerine bir çalışma
A study on the determinants, norms of Fibonacci sequence and Fibonacci matrices
- Tez No: 212400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ TAŞKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Fibonacci sayıları ile ilgili tanımlar verilmiş ve bu sayıların sağladığı özellikler incelenmiştir. Ayrıca, Fibonacci ve Lucas sayılarından elde edilen matrislerin determinantları üzerinde durulmuş ve Fibonacci sayılarından oluşan bazı matrislerin normları incelenmiştir. Daha sonra Fibonacci sayı dizisi ile ilgili yeni özellikler verilmiş ve başka bir sınır şartı tanımlanarak elde edilen matrislerin determinantları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have given the definitions of related the Fibonacci numbers and we have investigated the properties of this numbers. Furthermore, we have studied on determinants of matrices which is involved Fibonacci and Lucas numbers and we have investigated norms of some matrices which is depend on Fibonacci numbers. After we have given new properties related with the Fibonacci sequence and we have investigated determinants of matrices which is obtained using different boundary conditions.