Abidin Paşa ve Tercüme ve Şerh-i Mesnevi-i şerif
  1. Tez No: 21251
  2. Yazar: NURİ ŞİMŞEKLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN KARAİSMAİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
98 ÖZET 1843'de Preveze'de doğan Abidin Paşa, çeşitli valilik görevlerinde bulunmakla birlikte, Hariciye Nazırlığı'na kadar yükselmiş bir devlet adamıdır. Bu yönünün yanısıra ilme ve edebiyata yatkınlığı nedeniyle çeşitli eserler de vermiştir. Değişik konularda eserleri bulunan ve gazete makaleleri yazan Abidin Paşa'nın en önemli eseri ise Mevlana Celaleddin- i Rumi Hazretleri'nin Mesnevi'sinin I. cildini kapsayan VI. cildlik“Tercüme ve Şerh- i Mesnevi- i Şerifdir. Abidin Paşa bu eserini Adana Valiliği görevinde iken 31 Aralık 1884 günü yazmağa başlamış ve ilk cildini bir sene sonra Sivas Valisi iken tamamlanmış ve aynı şehirde Vilayet matbaasıyla, İstanbul'da Matbaa- yi Osmaniye'de tabettirmiştir. VI cildin tamamı ise 1305 - 1306 / 1888- 1889 da tamamlanmıştır. Üzerinde bu çalışmayı hazırladığımız I. cild ise Mesnevi'nin ilk defterinden 739 beyti içinde almaktadır. Abidin Paşa bu eserinde Mesnevi beyitlerini birer birer ele alarak önce ”Terceme“ adı altında Türkçe'ye çevirmiş, devamında ise ”Şerh" başlığıyla açıklamıştır. Beyitleri açıklarken genel de içtimai hayattan örnekler, vererek herkesin anlamasını sağlamaya çalışan Abidin Paşa kısmen de Ayet- i Kerime'lerden ve Hadis- i Şeriflerden faydalanmıştır. Ayrıca aşina olduğu Yunan ve Batı kültüründen de misaller getirmiştir. Bazıları tarafından diğer şerhlerin basit bir tekrarından ibaret olarak nitelendirilen bu eser, yazıldığı zamanlarda ise günlük lisana uygun, herkesin anlayabileceği bir şerh olarak kabul görmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Abidin Paşa being born at Preveze in 1843 was governor of various towns he finally was promoted tothe foreign Affairs beside being in statesman. He had talents for litarature and he produced some literary works. Abidin Paşa wrote different articles bat he is famous for his commentary and the first volume of his Masnevi which has six volumes he began to write the work when he was governor at Adana in 31 December 1884. He completed the work in 1889 which finally covered 739. He first translated each work then he gave his commentary. He provided the social living examples of his time. Doing so, he also gives verses of the Kur'an and the Tradition of Muhammed. He enriched his commentary by giving the examples from the Greek and the western litarature. His commentary renders simple easy to understand Turkish and thirefor has been popular among the Turkish scholars. I have tried to give information about the life and works Abidin Paşa and have done research on his first volume.