Farmosetik maddelerin aktif çamur arıtma prosesinde abiyotik gideriminin incelenmesi
Investigation of the abiotic removal of pharmaceutical matters in activated sludge waste water treatment process
- Tez No: 212561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT BAŞIBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada canlı aktif çamurun iki anti-inflammatuar ilaç olan Parasetamol ve Diklofenak'ı adsorplama kabiliyeti incelenmiştir. Temel adsorpsiyon çalışmaları parasetomol ve diklofenak'ın canlı aktif çamur tarafından adsorplandığını göstermiştir. Giderim verimi parasetamol için %53-69 ve diklofenak için bu değer %36-86 arasında değişmektedir.Yapılan denge deneylerinden elde edilen sonuçlar Langmuir ve Freundlich izoterm modellerine uygulanmış ve buna göre hem parasetamol (R=0.9987, Kf=2.5118, n=3.0998) ve hem de diklofenak'ın (R=0.9877, Kf=0.8692, n=2.6781) aktif çamur tarafından adsorpsiyonu Freundlich izotermine uyum gösterdiği görülmüştür. Bu iki ilacın canlı aktif çamur tarafından adsorplanma kinetikleri de incelenmiş olup, bu amaçla birinci derece, ikinci derece ve yalancı ikinci derece modellere uygunluğu incelenmiştir. Parasetamol ve Diklofenak'ın adsorpsiyon hızlarının yalancı ikinci dereceden hız modeline uyduğu bulunmuştur. Her iki ilacın ayrıca Gibbs serbest enerji değerleri de hesaplanmış olup, parasetamol için ?G0=-0.8123 kJ/mol ve diklofenak için ?G0=1.3718 kJ/mol değerleri bulunmuştur.. Anahtar Kelimeler : Abiyotik Giderim, İlaçlar, Parasetamol, Diklofenak, Kinetik.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption properties of the activated sludge on two antiinflammatory pharmaceuticals that are paracetamol and diclofenac have been investigated. Basic adsorption studies indicated that the paracetamol and diclofenac were adsorped by activated sludge. The removal efficiency for paracetamol changes between 53-69% and for diclofenac changes 36-86%. The results of the equilibrium experiments have been applied on Langmuir and Freundlich isotherm models and according to those results, both of adsorption of paracetamol by activated sludge (R=0.9987, Kf=2.5118, n=3.0998) and adsorption of diclofenac by activated sludge (R=0.9877, Kf=0.8692, n=2.6781) were fitted to Freundlich isotherm model. The kinetics of the adsorption were also investigated and for this purpose three kinetic models namely first order lagergren model, the second order model and a pseudo second order models have been investigated. It was found out that kinetics of both adsorption processes was best described by pseudo-second order model. The Gibbs free energies of both pharmaceuticals have been calculated and it was found out that for paracetamol ?G0=-0.8123 kJ/mol and for diclofenac ?G0=1.3718 kJ/mol. Key Words : Abiotic Removal, Pharmaceuticals, Paracetamol, Diclofenac, Kinetic.