İbret ve Hürriyet gazeteleri bağlamında Namık Kemal'in kavram dünyası: Fert, cemiyet, devlet, millet, vatan
Namik Kemal's world of concepts in the context of İbret and Hurriyet newspapers: Individual, community, state, nation, homeland
- Tez No: 638971
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Namık Kemal Türk düşüncesinin ve modernleşmesinin şekillendirici aydınlarından biridir. Geliştirdiği ve yeni anlamlar verdiği kavramlarıyla 19.yy Osmanlı aydınlarının en tipik örneğidir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti entelektüel çizgisinde gerçek bir etkiye sahiptir. Namık Kemal'i anlamak ve tanımak Türk aydınını da anlamak olacaktır. Bu yüzden tez konumuz olarak Namık Kemal'in zihin dünyasını seçtik. Onun fert, cemiyet, devlet, millet ve vatan kavramlarını nasıl anladığını ve yorumladığını tespit ettik. İbret ve Hürriyet gazetelerindeki makalelerini esas alarak düşüncesini tahlil ettik. Etkilendiği düşünce gelenekleriyle ve döneminin gelişmeleriyle beraber değerlendirme yaparak kuşatıcı bir sonuç çıkarmaya çalıştık. Nihayetinde Kemal'in kendi dönemine ve sonraki nesillere etki edecek şekilde yeni bir insan, yeni bir vatan fikri ortaya çıkardığı sonucuna ulaştık. Onun düşünce sisteminin birbirini tamamlayan kavramlardan oluştuğu fikrine vardık. Kemal'in tüm kavramları birleşerek Türk düşüncesi için dünya tasavvurunda yeni bir anlam yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Namık Kemal is one of the shaping intellectuals of Turkish thought and modernization. He is the most typical example of 19th century Ottoman intellectuals with the concepts he developed and gave new meanings. He has a real influence on the intellectual lines of the Republic of Turkey today. Understanding and recognizing Namik Kemal will also be understanding the Turkish intellectuals. For this reason, we chose Namık Kemal's world of mind as the subject of the thesis. We found out how he understood and interpreted the concepts of individual, society, state, nation and homeland. We analyzed his thinking based on his articles in the newspapers Ibret and Hurriyet. We tried to produce a encompassing result by evaluating with the traditions of thought and the developments of his period. In the end, we concluded that Kemal had created a new idea of a new human being, a new homeland, in a way that would affect his own period and subsequent generations. We came up with the idea that his thought system consisted of complementary concepts. By combining all Kemal's concepts, he creates a new meaning in the world's vision for Turkish thought.