Aydınlatma mühendisliğinde ileri yöntemlerle çözüm teknikleri
Solution techniques in lighting engineering with advanced methods
- Tez No: 212782
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bütün çalısmalarda ve yasamın pek çok alanında ısıga ihtiyaç duyulmaktadır ve dogal ısıgın yetmedigi veya uygun biçimde kullanılmasının mümkün olmadıgı durumlarda yapay ısıgın kullanımı zorunludur. Dogal ısıgın degisken olması bu gereksinimi daha da arttırmaktadır. Aydınlatmanın temel amacı, ihtiyaca göre mümkün olan en iyi görme düzeyini saglayabilmektir. Rastgele bir armatür seçimi ve yerlesimiyle iyi bir aydınlatmanın saglanması mümkün olmayacagından, analiz ve ileri hesaplama yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Temel hesaplama yöntemleri; kullanılacak armatür, aydınlatılacak mekanın kullanım amacı ve yapısı gibi farklı kriterlere baglıdır. Tüm bu faktörlerin dikkate alınmasının yanı sıra elimine edilmesi gereken rahatsızlık verici ve istenmeyen etkenlerin de tasarım asamasında bertaraf edilmesi gerekmektedir. Bu çalısma iç mekanların yapay ısık kaynaklarıyla aydınlatılmasına iliskin kriterler, teknik bilgiler ve klasik hesaplama yöntemlerinin yanı sıra, bilgisayar yardımıyla hesaplamaların yapılması ile elde edilen aydınlatma durumunun görsel olarak simülasyonunu kapsamaktadır. Bu amaçla yazılan programda armatürlere, oda indekslerine ve mahallerin kullanım amaçlarına iliskin pek çok bilgiyi içeren genis bir veri tabanı kullanılmıstır. V Bu tez çalısmasında gerekli veriler toplanarak kullanımı kolay, hızlı çalısan, pratik bir yazılım olusturulmus ve elde edilen sonuçlar detaylı bir biçimde irdelenerek sunulmustur. Anahtar Kelimeler : Aydınlatma, Lamba, Armatür
Özet (Çeviri)
In all studies and in many fields of life light is required and in circumstances that natural light is insufficient or unavailable to be used properly, the use of artificial light is obligatory. Since natural light is variable, this requirement increases further. The main purpose of lighting is to provide the best sight level possible with regard to the need. Since it is impossible to provide a good lighting with random luminary selection and placement, analysis and advanced calculation methods are required. Basic calculation methods depend on criteria like luminary to be used, usage purpose and structure of the place to be lighted. In addition to taking these factors into consideration, disturbing and undesirable effects that required to be eliminated should be debugged in design stage. This study includes computer aided calculations and visual simulation of the lumination status obtained in addition to criteria, technical information and classical calculation methods about indoor lighting with artificial light sources. For the program written for this purpose, a large database is used including data about luminaries, room indexes and usage purposes of places. VII In this thesis study, acquisiting the required data, an easy to use, fast running and practical software is composed and acquired results are presented by being examined in detail. Key Words : Lighting, Lamp, Luminary