İmar planlarında yetki kuralları ve Danıştay kararları örneğinde; planlamada karşılaşılan yetki sorunları ile çözüm yolları
Council of State?s resolutions; authorizing rules in resettlement plans and problems and solutions in planning
- Tez No: 212781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE TEKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yirminci yüzyılda devletlere klasik görevlerinin yanında yurttaşa sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı sağlama, kıyıları ve kültür varlıklarını koruma gibi yeni görevlerde yüklenilmiştir.Bu süreçte ülkemizde de 1960 ve 1982 Anayasası ile devlete yüklenen yeni görevlerden birisi de planlama yetkisidir. Planlama yetkisi, yasa ve yönetmeliklerle kamu kurum ve kuruluşlarının görev alanları itibariyle paylaştırılmıştır. Ancak, bu paylaşımda yetki kullanma önceliğinin belirtilmemesi, yönetim birimlerinin yetkilerini genişletme çalışmaları, aynı mekanın birden fazla idarenin görev alanında yer alabilmesi, kamu kurum ve kuruluşları arasında yetki karmaşaları ve yetki çatışmaları yaşanmasına neden olmaktadır. İmar planlarına ilişkin düzenlemelerdeki yetki kuralları (konu yönünden yetki kuralları) çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. v Araştırmada, bir taraftan yetki çatışmalarına neden olan normatif düzenlemeler irdelenmiş, yasa ve yönetmeliklerdeki hangi eksikliklerin ve çelişkilerin yetki çatışmasına neden olduğu ortaya konulmuş diğer taraftan da planlama yetkisinin kullanımında çıkan yetki uyuşmazlıklarında yargı mercileri tarafından ortaya konulan hukuki kriterler tespit edilmiştir. İmar planı yapma yetkisini kullanacak kamu kurum ve kuruluşları arasında yetki çatışmalarının yaşanmaması için , yasa ve yönetmeliklerde yer alan yetki kuralları tartışmaya yol açmayacak şekilde açık olmalıdır. İmar planlama yetkisi içeren özel kanunlarda yer alan yetki kuralları birbiri ile uyumlu hale getirilmelidir. Özel kanunlarla plan yapma yetkisi verilirken bu yasaların amaç ve kapsamının dikkate alınması zorunludur. Mevcut düzenlemelerde yer alan yetki kurallarında değişiklik yapılırken kamu kurum ve kuruluşları arasında eşgüdüm sağlanarak geniş bir uzlaşma aranmalıdır. Anahtar Kelimeler :Planlama, İmar Planları, İmar Planlarında Genel ve Özel Yetki Kuralları, Planlama Karşılaşılan Yetki Sorunlar
Özet (Çeviri)
It is the twentieth century when the governments are charged with a number of new duties and responsibilities like ensuring a healthy and balanced life for their citizens, and preserving the coastlines and cultural assets in addition to their classical tasks. In this context, the task of planning is one of the new liabilities imposed on the government under the Turkish Constitutions 1960 and 1982. The public entities and organizations share this power of planning as per some specific laws and regulations. It however causes some power confusions and conflicts among the public entities and organizations, as no priority has been defined for exercising the power in this shared structure, and a same space may fall under the authority of several administrations. This study covers the rules of authorization on the resettlement plans (hereinafter the authorizing rules). While this study elaborates the normative arrangements resulting in power conflicts, it also addresses which shortages and discrepancies are responsible of the said conflicts, and the legal criteria put forward by the judicial authorities in case of such conflicts in exercising the planning power. vii To avoid any power conflict among the public entities and organizations to exercise the resettlement planning power, it is a must for the respective laws and regulations to so define the authorizing rules that they would not cause any conflict or discrepancy. On the other hand, the authorizing rules should be harmonized in the special laws covering such powers of resettlement planning. There is a need to elaborate the purpose and scope of any special law whenever an authorization of planning is granted. Any amendment on the authorizing rules in the existing arrangements should be reconciled by coordination among any involved public entities and organizations. Keywords :Planning, Resettlement Plans, Common and Special Authorizing Rules in Resettlement Plans, Power Conflicts in Planning