Vidaların talaşlı imalatında imalat parametrelerinin vida diş dibindeki kalıntı gerilmeler üzerine etkilerinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effect of chip removal parameters on residual stresses at screw roots
- Tez No: 212789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Teknik Eğitim, Science and Technology, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada, talaş kaldırarak vida açma, kanal açma ve düz tornalama işlemleri neticesinde meydana gelen kalıntı gerilmelerin deneysel olarak belirlenmesini, bu tornalama işlemlerinin oluşturduğu kalıntı gerilmelerin karşılaştırılmasını ve tornalama işlemlerinde kullanılan parametrelerin kalıntı gerilmeler üzerine olan etkilerinin araştırılmasını amaçlanmaktadır. Bu amaçla, değişik işleme parametreleri kullanılarak, AISI 4140 ve AISI 4340 malzemeler üzerinde farklı tornalama işlemleri yapılmış ve kalıntı gerilmeler üzerine işleme parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Kalıntı gerilmeler katman kaldırma metodu kullanılarak belirlenmiştir. Katmanların seri olarak kaldırılması elektro kimyasal işleme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Farklı tornalama işlemleri neticesinde meydana gelen kalıntı gerilmelerin yüzeyden olan derinliğe bağlı değişim grafikleri oluşturulmuştur. Kalıntı gerilim değişim grafiklerinden elde edilen temel kalıntı gerilme sınırları işleme parametrelerinin etkisini incelemek için kullanılmıştır. Çalışma neticesinde, talaş kaldırma işleminde kalıntı gerilmelerin mekanik ve ısıl etkilerden meydan geldiği tesit edilmiştir. Isıl etkileri artıran tüm işleme parametrelerinin çekme kalıntı gerilmelerini, plastik deformasyonu arttıran parametrelerin ise basma Kalıntı gerilmelerini oluşturduğu gözlenmiştir. Vida açma, kanal açma ve düz tornalama işlemlerinde kesme biçiminin farklı talaş oluşumu meydana getirdiği ve kalıntı gerilmeleri etkileyen en önemli faktörün talaş oluşumunun farklılığından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kalıntı gerilmeler, metal kesme, çelikler, vida açma, kanal açma, tornalama
Özet (Çeviri)
In this study, the experimentally determination of the residual stresses which were resulted from threading, grooving and turning processes by means of chip removal, the comparison of residual stresses which generated with various turning processes and investigation of the effects of parameters in turning processes on residual stresses are aimed. For this purpose, various turning processes were carried out using different machining parameters on AISI 4140 and AISI 4340 steels and the effects of the processing parameters on residual stresses were investigated. Residual stresses were determined by layer removal method. Sequential removing of layers was carried out using electrochemical machining. The changes in residual stresses resulted from different turning processes were plotted with respect to the distances from the original surface. Limits of main residual stress obtained form the gradient of residual stresses plots were used for the investigation on the effect of the process parameters. As a result of this study, it is obtain that in chip removal the residual stresses were resulted from mechanical and thermal effects. Thus, it is observed that the tensile residual stresses were resulted form the parameters which increase the thermal effects and the compressive residual stresses were resulted from the parameters which increase the plastic deformation. It is also determined that the various cutting shapes in machining processes such as the threading, the grooving and the turning causes the different chip formations and these different chip formations have the most important effect on the residual stresses. Key Words : Residual stresses, metal cutting, steels, threading, grooving, turning