Alüminyum alaşımlı SiC parçacık takviyeli kompozitlerin toz metalurjisi yöntemiyle üretimi ve aşınma davranışlarının incelenmesi
Production of SiC particle reinforced aluminium based composite with powder metallurgy method and investigation of its wear behaviour
  1. Tez No: 212788
  2. Yazar: ENGİN FIRAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalısmada, SiC parçacık takviyeli alüminyum alasımlı metal matrisli kompozitler toz metalurjisi yöntemiyle üretilmistir. Üretilen kompozitlerde SiC takviye elemanı oranları ağırlıkça %5, %10 ve %15 olarak seçilmistir. Toz karısımlar 800 MPa'da tek yönlü bir kalıpta preslenerek blok numuneler üretilmistir. Elde edilen bütün numuneler, 2 saat süreyle 650 °C tüp fırında argon gazı ortamında sinterlenmistir. Sinterleme sonrası numunelerin mikro yapı incelemeleri, sertlik, yoğunluk ve gözenek ölçümleri yapılmıstır. Bunun dısında, asınma deneyleri sabit hızda ve farklı yüklerde pim-disk türü deney cihazında gerçeklestirilmistir. Ayrıca asınmıs yüzeylerin karekterize edilmesi için tarama elektron mikroskobu (SEM) ve noktasal analizi (EDAX) yapılmıstır. Sonuçlar, üretilen kompozitte sertliğin ve yoğunluğun parçacık içeriğine bağlı olarak arttığı görülmüs ve kompozit malzeme içerisindeki seramiğin tane boyutu küçüldükçe asınma miktarının arttığı kompozit malzeme içerisindeki seramiğin oranı arttıkça asınma miktarının azaldığı belirlenmistir. Ayrıca yük arttıkça hem matris hemde kompozitte asınma miktarı artmıstır. Anahtar Kelimeler : Al-Cu, SiC, toz metalurjisi, MMK, asınma
Özet (Çeviri)
In this study, SiC particle reinforced Aluminium alloy based composites were produced by powder metallurgy method (P/M). The weight fractions of SiC particles were varied from 5%, 10% and 15% in the alloy. Aluminium metal powders were mixtured with different amounts of reinforcements. The mixed powders were pressed under the pressure of 800 MPa in a cylindrical die and the cylindrical specimens were produced. The produced samples were sintered at 650 ºC for 2 hours in a tube type of sintering furnace under a control of argon gas. Optical microscopic examination, hardness, density and porosity measurement were carried out. In addition, wear tests were performed in a pin-on-disc type of wear machine under different loads at a fixed speed. Furthermore, scanning electron microscope (SEM) and energy dispersive x-ray (EDAX) analysis were used to characterize the worn surfaces of the composites. The experimental results indicated that hardness and density increased with increasing particle contents. It was found that wear rate of the composite and its alloy increased with increasing load while it decreased with increasing the particle size. The wear rate decreased significantly with increasing SiC content in the composite. Furthermore, the wear rate also increased with increasing applied load for both matrix alloy and the composite. Key Words : Al-Cu, SiC, powder metallurgy, MMC, wear