TOM (Touch on memory-dokunmatik bellek veya ibuton) ile sınıf kontrolü
Class control with TOM
  1. Tez No: 212817
  2. Yazar: ÖMER FARUK BAKLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde yarıiletken hafızalar yardımıyla pek çok çalısmalar yapılıyor ve insanlıgın hizmetine sunuluyor. Bunların basında birbiri ile paralel gelisen iki konu, güvenlik sistemleri ve bilgi iletisim teknolojileri, geliyor. Yarıiletken hafızalara depolanan bilgiler güvenlikten haberlesmeye ekonomiden ticarete kadar pek çok islem gerçeklestiriliyor. Bu konu için örnek olarak verilebilecek bir yarıiletken hafıza ise Dallas Semiconductor firması tarafından üretilen iButton (information button)'dur. Dallas Semiconductor bu butonları üretirken aynı seri numarasına sahip ikinci bir butonu üretmeme garantisi vermis ve giris çıkıs kontrolleri için bir güvenlik unsurunu hazırlamıstır. Ve su anda dünya üzerinde yaklasık 127 milyon buton mevcuttur. Bu butonlar giris çıkıs islemlerinde kullanılabilecegi gibi degisik islemler için kullanılmak üzere 13 degisik versiyon olarak üretilmistir. Bilgisayar ve otomasyon teknolojisi hızla gelismektedir. Bu gelisim sayesinde birçok alanda bilgisayarlı kontrol sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistem okulda veya sınıfta otomasyon için kullanılan bilgisayarlara ilave edilecek ek donanım ve yazılım bilesenleri ile mevcut okul otomasyonuna yeni islevler kazandırmayı hedefleyen bir modeldir. Anahtar Kelimeler : iButton, iButton probları, iButton Sürücleri,
Özet (Çeviri)
Nowaday many studies are being made and presented to human being service with semi conductor memories. At first of these the two subject that develop with parallel each other called security systems and data communication system. With the datas that storage in semi conductor memories are used in security, communication, economy and trade. We can give an example for this subject as Button (information button) that produced by Dallas Semiconductor Company. Dallas Semiconductor Company guarantee to not to produce two iButtons with same serial number when these iButtons was being produced and prepared a security applications for in and out control. Now there are 127 million iButton in the world. These iButtons produced in 13 different version that can used for different applications as used in in and out applications.The technology of otomation and computer have been growing very rapidly. Thus computer controlized system are used in many areas. This system is a model that aims to add supplementary functions by appending extra hardware and software components to the existing school automation system. Key Words : iButton, iButton probes, iButton Drivers,