Bir konut alanının mekansal dönüşüm sürecinin irdelenmesi Ankara Yıldız Hilal 6. Cadde örneği
Scrutinizing the spatial transformation process of a residential area a case study of Yıldız Hilal 6.Street in Ankara
  1. Tez No: 212818
  2. Yazar: CANAN ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Cumhuriyet'in ilanından günümüze kadar, Ankara da değişen ve artan nüfusla birlikte, çok boyutlu bir kentsel dönüşüm süreci başlamıştır. Cumhuriyet'in ilk kurulduğu yıllarda, yeni nüfusu barındırabilecek bir konut stoğunun bulunmayışı, devleti harekete geçirmiş ancak alınan kararlar, uygulanan yöntemler yeterli olamamış, kente göçle gelenlerin konut sorunlarını gecekondu ile çözmeleri engellenememiştir. Kentlerin aldığı yoğun göç sonucu o yıllarda gerçekleşen toplumsal dönüşüm, bir anlamda mekansal dönüşümü başlatmış ve Cumhuriyet'in yeni ve modern başkentinde, gecekondu hem kentsel hem toplumsal bir problem haline gelmiştir. 1980'li yıllardan itibaren, yeni hükümetin farklı politik düşünce sistemi ile gecekondu alanlarına çözüm olarak yasalar çıkartılmış ve bu alanlardaki dönüşüm hazırlanan ıslah imar planlarıyla gerçekleştirilmiştir. Zamanla süregelen problemler karşısında farklı çözüm yolları aranmış, kentsel dönüşüm projeleri gündeme gelmiştir. Küreselleşme, dünya kenti olma gibi kavramların ortaya çıkması ve projelerin ilk örneklerinin kentsel mekandaki yerlerini almasıyla birlikte, yerel yönetimlerce başlatılan gecekondu alanlarının dönüşüm çalışmaları hız kazanmıştır. v Bu tez kapsamında ele alınan Yıldız Hilal 6. Cadde, Ankara'da 1980 sonrası yaşanan kentsel dönüşümün, mekansal, sosyal ve kültürel olarak tüm boyutlarıyla yaşandığı bir kent parçasıdır. Bölgede dönüşüm, hem ıslah imar planlarıyla hem de bir kentsel dönüşüm projesinde alınan kararlar neticesinde tamamlanacaktır. Islah imar planlarıyla dönüşmüş alanların, mekansal yapısında gerçekleşen ve hala sürmekte olan değişim ve dönüşüm incelendiğinde, bugün bize fiziksel olarak daha bakımlı ve sağlıklı bir kentsel çevre sunmasına rağmen, mimari açıdan bakıldığında ve kimlik, kültür, estetik kavramları sorgulandığında, birçok sorunla karşı karşıya kalındığı görülmektedir. Bu alanda kentsel dönüşümün tam olarak gerçekleşmemiş olması, araştırmanın bu sorunları belgelemesi açısından önemli bir fırsattır. Bu tez kapsamında, imar planlarının ve mimari kararların fiziksel çevreyi dönüştürmesindeki rolü irdelenmiş, caddenin mekansal ve sosyal yapısındaki dönüşümünü başlatan süreçler değerlendirilmiştir. Caddedeki mekansal ve sosyal dönüşüm, mimari değerler açısından yorumlanmış ve belgelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Ankara Yıldız Hilal 6.Cadde, Gecekondu Alanlarının Dönüşümü, Kentsel Dönüşüm, Islah İmar Planları
Özet (Çeviri)
After the establishment of the Turkish Republic till to the present with the changing social structure and demographic values of the population in Ankara, a multi dimensional urban transformation process has launched. In the early years of the republican period insufficiency of the housing stock urged the government to take new decisions and regulations for the application of new methods to cope with the problem of housing shortages. However, these attempts could not stop the new comers to solve their residential problems with the emergence of squatters. The increasing rate of migration to the cities initiated a social transformation as well as a spatial transformation on the urban land. Hence, the modern capital city of the Turkish Republic started to face with the fact of squatters as an urban and social problem. Beginning from 1980s with changing governmental policies new rules and regulations were developed against the problem of emerging squatter areas and an urban transformations process has started with the development of improvement plans. Eventually, against the ongoing problems of squatters the government proposed and prepared urban transformation projects. With the emergence of the concepts like globalization, world city, and implementation of the first examples of urban transformation projects on the urban land, the vii solutions launched by the government for the transformation process of the squatter areas were accelerated. The case study of the thesis Yıldız Hilal 6th Street is a significant urban land within an entire urban transformation process representing its spatial, social and cultural characteristics. The urban transformation process of this area will be completed both by improvement plans and by urban transformation projects. The urban transformation processes realized by improvement plans generally provide physically good quality and healthy environments, but if we evaluate in terms of architectural quality, considering such values like; identity, culture and aesthetics, they still have many problems. The ongoing urban transformation process of our case provides a good opportunity for the documentation and evaluation of these problems. In this thesis the role of implementation plans and architectural decisions in transforming this urban environment is discussed and the factors initiated the transformation process on the spatial and social structure of the street is evaluated. The spatial and social transformation of the site is documented and evaluated in terms of architectural values. Keywords : Ankara Yildiz Hilal 6th Street, The Transformation of the Squatter Areas, Urban Transformation, Improvement Plans