Düşük dayanımlı betonla üretilmiş T kesitli betonarme kirişlerin CFRP ile güçlendirilmesi
Strengthening of RC T-beams with low concrete strength using CFRP
- Tez No: 212876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Betonarme kirislerin kesmeye karsı güçlendirilmesi için bir çok yöntem gelistirilmistir. Karbon elyaf takviyeli plastiklerin (CFRP) eleman dısından yapıstırılarak güçlendirilmesi yöntemi son yıllarda arastırma konuları içerisinde yer alan ve basarı kazanan bir tekniktir. Bu çalısma kesme dayanımı yetersiz, düsük beton dayanımlı betonarme kirislerin dıstan CFRP levha ve seritlerin yapıstırılarak güçlendirilmesini konu alan deney sonuçlarını sunmaktadır. Düzenlenen deney programında 6 adet T kesitli betonarme kiris tersinir tekrarlanır yükler altında test edilmistir. Deneysel çalısmada CFRP seritlerin genisligi, kesme açıklıgındaki yerlesim düzeni ve CFRP seritlerin uçlarına yerlestirilen ankrajlar incelenen degiskenlerdir. Deney sonuçları CFRP elemanlarla yapılan güçlendirmenin kirislerin dayanım ve rijitligini önemli oranlarda arttırdıgını ortaya koymustur. CFRP seritlerin genislikleri, yerlesim düzenleri ve kullanılan ankrajlar deney elemanlarının sünekligi ve göçme modları üzerinde etkili olmustur. Anahtar Kelimeler : Betonarme kiris, kesme, güçlendirme, CFRP, tersinir yükleme, ankraj
Özet (Çeviri)
Various methods improved for strengthening RC beams against shear. Recently, external bonding of carbon fiber reinforced polymer (CFRP) to RC beams was very popular and successfully technique. This study present test result on strengthening of shear deficient RC beams with low concrete strength by external bonding of CFRP sheet and straps. The experimental program consisted of 6 T-section RC beams. These beams were tested under cyclic loading. The parameters investigated in this study included width of the CFRP straps, arrangements of CFRP strap along the shear span and anchorage technique. The test results show that CFRP members improved the strength and siffness of beams significantly. The failure mode and ductility of specimens change depend on the CFRP strap width, arrangement along the beam and anchorage technique. Key Words : Reinforced concrete beam, shear, strengthening, CFRP, cyclic load, anchorage