Elektronik sayaçlarda kullanılmak üzere uzaktan gprs modül ile elektronik elektrik sayacı okuma uygulaması
Reading digital meters by using gprs module for the usage at electronic electric meter
- Tez No: 212875
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen elektrik enerjisi hemen tüm modern ve teknik cihazların çalışmasında kullanılmaktadır. Elektrik enerjisi, üretici, iletimci ve dağıtımcısı ile farklı hizmet vericileri ile gerek yatırımı, gerekse kullanıcıya kadar sunulmasında oldukça maliyetli bir enerji şeklidir. Bu maliyetin ve artan talebin karşılanması, enerjinin kalitesinin sürekliliği açısından tüketiciden başlamak üzere kullanılan enerji miktarının ölçülmesi ve birim maliyeti dikkate alarak faturalandırma yapılması bir zorunluluk olmuştur. Tez çalışmasında elektronik-elektrik sayaçlarının çalışma prensiplerinin incelenmesine ilave olarak, GPRS haberleşme konusu da uzaktan sayaç okuyabilme amacına destek olan kısımları ile incelenmiş ve örnek bir uygulaması internet üzerinden gerçekleştirilmiştir. GPRS haberleşme sistemleri ile elektronik-elektrik sayaçlarının okunmasında performans testi için yeni bir modül devresi tasarlanmış ve haberleşmede kullanılan farklı ölçüm metodları ile elde edilen veriler birbirleriyle karşılaştırılarak irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler :GPRS, Elektronik-Elektrik Sayaçları, GPRS sistemlerin elektrik enerjisini ölçme ve izlemek için kullanılması
Özet (Çeviri)
Becoming an vital part of our life, electrical energy is used in working most of modern and technical equipments. Electrical energy, with producers, distributors and different servers, is so expensive both investments and serve up to the users. Provide the cost and increasing demand, it has been a necessity measuring the consumed energy from receiving part of the consumers and invoiced with considering of unit cost for continuity of energy quality. In addition to the working principle of electronic-electrical meters, GPRS communication system investigated with its support part of this Automatic Meter Reading and a sample application of this method has been realized by using the internet media. In reading the electronic-electrical meters with GPRS communication systems a new module circuit has been designed and examined by comparing the data have been obtained from different metering modes are which are used. Obtained results and further suggessions have been made to improve AMR systems for electronic-electrical meters. Key Words :GPRS , Electronic-Electric Meter, Usage of GPRS for measuring system and monitoring of electricity