Düzlem dışı tersinir yüklenen yığma yapıların donatılı püskürtme betonla güçlendirilmesi
The strengthening of masonry structures subject to reversible out of plane loading with steel reinforced shotcrete
- Tez No: 212912
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KANIT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, yığma yapıların donatılı püskürtme betonla güçlendirme yöntemi deneysel olarak incelenmiştir. Bunun için, aynı geometrik ve malzeme özelliklerinde iki ayrı model duvar üretilmiş, ikincisi donatılı püskürtme betonla güçlendirilmiş ve her iki duvar da aynı deney şartlarında düzlem dışı tersinir yükler altında deneye tabi tutulmuştur. Deneyler sonucunda; güçlendirilmemiş duvarda ilk çatlama yükünün +45 kN'da ve kırılma yükünün +60 kN olduğu, güçlendirilmiş duvarda ilk çatlama yükünün -70 kN'a ve kırılma yükünün +186 kN'a ulaştığı, dayanımın 3,1 kat arttığı, güçlendirilmemiş duvarın sünekliğin 2,2'de kaldığı, güçlendirilen duvarın sünekliğin 2.64 kat artarak 5,81'e ulaştığı, güçlendirilmiş duvarın enerji tüketme kapasitesinin 13,94 kat arttığı, rijitliğinin ise 0,46 oranında azaldığı, 0,722g'lik yer ivmeli bir depremin sismik kuvvetine dayanabileceği ve duvarın sismik dayanım performansını yaklaşık 3,11 kat arttırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the method of strengthening masonry structures with steel reinforced shotcrete is examined in an experimental way. For this purpose, two separate prototypes walls were built in realistic sizes and in identical geometry and material. The second one was strengthened by with steel reinforced shotcrete. Both walls were tested under the reversible out of plane loading. End of the experiments, first crack load was +45 kN and break load was + 60 kN on the unreinforced wall prototype. On the reinforced wall prototype, however, first crack load was -70 kN and break load was + 186 kN and resistance was increased 3,1 times reinforced wall prototype. It was observed that the flexibility remained 2,2 on the unreinforced wall prototype, while flexibility increased 2,64 times and reached 5,81 on the reinforced wall prototype. In addition, the capacity to consume energy is increased 13, 94 times and rigidity decreased 0, 46 times, it is resisted seismic earthquake force with ground acceleration 0.722g and seismic force performance is increased approximate 3,11 times on the reinforced wall prototype.