Yapı analiz programlarının modelleme tekniklerinin sonuçlarına göre karşılaştırılması
Comprasion of the structural analysis programs according to the result of modeling technichs
  1. Tez No: 212911
  2. Yazar: GÖKALP SERİMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, deprem yönetmeliğinde yer alan yapı düzensizliklerine sahip bir binanın, deprem yükü karşısındaki tepkileri Probina, İdestatik, Sta4cad ve Babalioglu programlarıyla karşılaştırılmış ve aradaki farklılıklar, benzerlikler ve yanlışlıklar dünyaca kabul gören Sap 2000 programı baz alınaraktan ortaya konulmuştur. Tezde sadece kesit tesirleri dikkate alınmıştır. Betonarme hesap sonuçları dikkat dışı tutulmuştur. Bina 1. derece deprem bölgesinde Z3 cinsi zemine oturmakta olup; dört katlı bir konut olarak tasarlanmıştır. Standart bir analiz sonuçları dili kullanmamaları programlar için ortak bir sorundur. Bazı programlar hesap çıktılarında hiç bir birim kullanmamıştır. Seçilen kirişlerde mesnet momentleri yaklaşık eşit çıkarken, bazı tesirler üzerinde bazı programların durmaması o programların eksiklerindendir. Dikkate alınan kirişdeki kesme kuvveti yaklaşık olarak aynı çıkmakla birlikte referans değerden küçük çıkması programların tasarımda tehlikeli tarafta kalmasına neden olmuştur. Kolonlardan perdelere doğru kesit boyutları değiştikçe hata oranı azalmıştır. Kıyaslanan programlarda döşemelerin analizi yapılırken yapıyla bir bütün olarak düşünülmemiş; diğer yapı elemanlarıyla ilişkisi gözardı edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, a building, which have structural irregularities according to disaster regulation is compared under the earthquake load in Probina, Idestatik, Sta4cad, and Babalıoğlu programs and the differences, similarities, and errors are introduced according to the worldwide known program SAP 2000. Only the cross impacts are considered. Static calculations are not considered. Building is in the 1st degree earthquake zone and on the Z3 type of ground; designed as a four floored residence. Not using a standard analyses results language is the common problem for the programs. Some programs don?t use any units in the calculation outputs. While the bearing moments are equal on the chosen beam, it is the disadvantages of some programs that the programs are not accentuate on some stresses. The shear force on the considered beam is approximately equal; also shear force being lower than the referenced value causes to be on the hazardous side. The error rate decreases from columns to load bearing walls. In the compared programs, the analyze of the ceilings are not considered as a whole; its relation with other structure elements are not taken into consideration.