G2 yapısına sahip manifoldlar
Manifolds with the structure group G2
  1. Tez No: 212950
  2. Yazar: SERCAN BALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜLİFER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu ¸calı¸smada yapı grubu G2 olan 7-boyutlu Riemannian Manifoldlar incelenmi ¸stir. Bu ama¸cla be¸s b¨ol¨umden olu¸san bu ¸calı¸smanın ilk b¨ol¨um¨unde, G2 grubu tanıtılarak, sa?gladı?gı temel ¨ozellikler sunulmu¸stur. ?Ikinci b¨ol¨umde genel olarak vekt¨or uzayları ¨uzerinde 2-katlı vekt¨or ¸carpımı tanımlanmı¸s ve ¨ozellikleri incelenmi¸stir. ¨U¸c¨unc¨u b¨ol¨umde G2 grubunun bazı d¨u¸s¨uk boyutlu indirgenemez temsilleri verilmi¸stir. D¨ord¨unc¨u b¨ol¨umde temel 3-formun kovaryant t¨urevlerinin uzayı ¸calı¸sılmı¸stır. Son b¨ol¨umde ise G2 grubunun 1,7,14 ve 27 boyutlu indirgenemez temsilleri ve manifold ¨uzerindeki kovaryant t¨urev kullanılarak yapı grubu G2 olan 7- boyutlu Riemannian manifoldlar sınıflandırılmı¸stır. Anahtar Kelimeler : Riemannian Manifoldlar, Kovaryant T¨urev, k-form, ?Indirgenemez Temsil i
Özet (Çeviri)
In this thesis 7-dimensional Riemannian manifolds with structure group G2 are studied. The thesis consists of five chapters. In first chapter, the exceptional Lie group G2 together with the properties it satisfies is introduced. In second chapter 2-fold vector cross product is defined and its properties are studied. In third chapter some low dimensional irreducible representations of G2 are given. In fourth chapter, the space of covariant derivative of the fundamental 3-form is studied. In last chapter 7-dimensional Riemannian manifolds having the structure group G2 are classified by using 1,7,14 and 27 dimensional irreducible representations of G2. Keywords : Riemannian Manifolds, Covariant Derivative, k-form, Irreducible Representation i