Gaz türbin kanatlarının soğutulmasının önemi ve soğutma yöntemlerinin incelenmesi
Importance of cooling the gas turbine blades and investigation of the cooling techniques
- Tez No: 213014
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gaz Türbinleri, elektrik santralleri ve uçakların tahrikinde veya çesitli endüstriyel uygulamalarda kullanılabilir. Gaz türbinlerinin ısıl verimi ve çıkıs gücü türbin giris sıcaklıklarının artırılması ile artar. Gelismis gaz türbinlerinde, türbin giris sıcaklıkları kanat malzemesinin erime sıcaklıgından oldukça yüksektir. Gaz türbin kanatları, yüksek sıcaklıktaki gazlara maruz kalır ve siddetli ısıl gerilim ve yorulmaya ugrar. Sıcak gaz yolu parçalarında ısıl gerilim ve metal sıcaklıklarının kabul edilebilir seviyelerini korumak için konveksiyon sogutma, film sogutma, çarpma sogutma, transpiration sogutma ve bunların kombinasyonları gibi yöntemlerle sogutma yapmak gerekir. Bu çalısmada, kullanılan sogutma yöntemleri ve gaz türbinleri üzerindeki etkileri incelenmektedir. Avantajlar ve dezavantajlar sogutma yöntemlerinin problemleri ile birlikte detaylı olarak incelenmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Çarpma sogutma, çıkıs gücü, film sogutma, gaz türbini, kanat, konveksiyon, transpiration, verim
Özet (Çeviri)
Gas turbines can be used for land-based power generation and aircraft propulsion or various industrial applications. Thermal efficiency and power output of gas turbines increases wiht increasing turbine inlet temperatures. The turbine inlet temperatures in advanced gas turbines are far higher than the melting point of the blade material. Gas turbine blades are exposed to high temperature gases and undergo severe thermal stres and fatigue. In order to maintain acceptable levels of metal temperatures and thermal stress in hot gas flow components, it is necessary to cool them by techniques such as convection cooling, film cooling, impingement cooling, transpiration cooling and combinations thereof. In the study, this cooling techniques that used and effects on gas turbine have discussed. Avantages and disadvantages have analysed with problems of cooling techniques in details. KEY WORDS: Impingement cooling, power output, film cooling, gas turbine, blade, convection, transpiration, efficiency