Thermopsis turcica (Fabaceae) Kit Tan, Vural ve Küçüködük üzerinde anatomik, morfolojik ve karyolojik çalışmalar
Anatomical, morphological and karyological studies on Thermopsis turcica (Fabaceae) Kit Tan, Vural and Küçüködük
- Tez No: 213015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada, Akşehir Gölü (38° 30' kuzey ve 31° 18' doğu) ile, Eber Gölü civarında (38° 36' kuzey ve 31° 14' doğu) yetişen, Çok Tehlikede (CR) durumunda olan Thermopsis turcica Kit Tan, Vural & Küçüködük'nın morfolojik, anatomik ve karyolojik özellikleri incelenmiştir.Amaç, çok tehlikede olan Thermopsis turcica'nın anatomik ve morfolojik özelliklerinin incelenmesiyle bu türün sistematikteki yerini göstermek ve bitki ıslahı, sitolojik, sitogenetik çalışmalara yardımcı olmaktır.Morfolojik çalışmalarda, morfolojik özellikleri belirlemek amacıyla 20 bitki örneğinin kök, gövde, yaprak, çiçek, meyva, yaprak sapı ve tohumunda metrik ölçümler yapılmıştır. Bitkiler, 2-9 kahverengi tohum ve 3-4 karpele sahiptir.Anatomik çalışmalarda kesitler, kök, gövde ve yapraktan mikrotomla alınmıştır. Gövde enine kesitinde büyük şizogen boşluk; kök enine kesitinde rizoderma, kambiyum ve floem sklerankiması; yaprak enine ve yüzeysel kesitlerinde isolateral ve amfistomatik yaprak; anomositik stoma görülmüş ve mikrometrik ölçümler yapılmıştır. Alt yüzey stoma indeksi 17,92, üst yüzey stoma indeksi 15,10, indeks oranı 0,843'tür.Karyolojik çalışmalarda, kromozom sayısı 2n=18 bulunmuştur. Kromozom boy ortalaması 3,43-6,39 ?m, oransal boy ortalaması 1,97-3,68, kol indeksi 0,44-0,85'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological, anatomical and karyological properties of critically endangered (CR) Thermopsis turcica Kit Tan, Vural & Küçüködük distributed around Akşehir Lake (38° 30' N and 31° 18' E) and Eber Lake (38° 36' N and 31° 14' E) were investigated.The goal was to determine the taxonomic status of Thermopsis turcica by examining morphological, anatomical and karyological properties and to help prospective plant breeding, cytological and cytogenetic studies.In morphological studies, metric measurements were taken on root, stem, leaf, flower, fruit, petiole and seed of 20 specimens. Plants have 2-9 brown seeds with 3-4 carpels.In anatomical studies, cross sections were taken by microtom from root, stem and leaf. In these sections, large schizogen cavity in stem; rhizoderm, cambium and phloem sclerenchyma in root; isolateral, amphistomatic leaf, anomocytic stomata in leaf cross and surface sections were seen and micrometric measurements were also taken. Lower surface stomata index was 17.92 and upper surface stomata index was 15.10. The overall ratio of index was 0.843.In karyological studies, somatic chromosome number was found to be 2n=18. The mean min-max length values, the average length, and the arm ratio of chromosomes were 3.43-6.39 ?m, 1.97-3.68, 0.44-0.85, respectively.