A home networking application for controlling household appliances
Ev cihazlartının bır ev ağı uygulamasıyla yönetilmesi
- Tez No: 213039
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. MALİK KEMAL ŞİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde özel bir yazılım ve donanım kombinasyonuyla olusturulan bir ev kontrol ağı uygulaması ele alınmıs olup bu uygulama bir tüketici elektroniği ürünü haline getirilmistir. Yazılım uygulaması 3 bağımsız bölümün haberlesmesi esasına dayanmaktadır. Birinci yazılım, gömülü kontrol sunucusu (ECS) içerisinde yeralıp, uygulama gelistirme süreci tamamen sıfırdan baslayarak Keil C derleyici ve gelistirme ortamı kullanılarak tamamlanmıstır. Ayrıca bu yazılım daha sonra kullanıcının isteğine göre değistirilip mevcut haberlesme kanalları üzerinden kolaylıkla yazılım güncellemesi yapılabilmektedir. ?kinci yazılım PC tarafında yeralıp bir HTTP sunucu görevi yapmaktadır. Bu sunucu ev ağını dıs dünyaya bağlamakta ve ev ağının kontrolü için bir kullanıcı arayüzü sunmaktadır. Aynı zamanda bu kullanıcı arayüzünden girilen veriler bir veritabanında saklanmaktadır. Bu yazılım Java programlama dili ile Eclips entegre gelistirme ortamında gelistirilmistir. Üçüncü yazılım yine PC tarafında olup, web server yazılımıyla ortak veridabanındaki değisiklikleri PC'nin seri portu üzerinden ECS'e gönderme ve ECS'den seri port üzerinden gelen verileri ortak databasede güncelleme görevlerini yapmaktadır. Bu yazılım da Java programlama dili kullanılarak Eclips ortamında gelistirilmistir. Donanım uygulaması bir adet 8051 mikroislemci uygulama kartı ve ev cihazlarını temsil etmek için kullanılan port genisletme entegre devlerinden kurulmus 3 adet üniteden olusmaktadır. Bu ünitelerle haberlesme bir IC kontrol standartı olan I2C ile yapılmaktadır. Yukarıda sayılan yazılım ve donanım bilesenlerinin kombinasyonu yardımıyla bir ev ağı yönetim uygulaması yapılmıstır. Bu uygulama kullanıcısına dünyanın herhangi bir yerinden intenet bağlantısı olan bir PC aracılığıyla ev ağını yönetme imkanı vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a consumer electronics product that is related with Home Networking is considered to be built up with a special software and hardware application combination. The software application consists of three parts, which are independent each other and communicating via dedicated communication protocols; one is Embedded Control Server?s embedded software, which is developed from the scratch with using Keil C compiler and development environment on the 8051 platform in ANSI C programming language. Second part is at the PC side that provides an HTTP server and a Web Based User Interface to the outside world via internet. In addition, it stores all the inputs from the WBUI in to a database. This software application is developed in Java programming language by Eclipse development environment from Apache Software Foundation. In addition, the last part is the port access application at PC side that can send and receive data via the serial port and update the common database with the web server. This application is also developed in Java by Eclipse IDE The hardware application includes a demo board of the Keil Software that has 8051 microcontroller and the device representative units with port expander integrated circuits that are controlled via I2C protocol. With using the combination of developed software and hardware applications above I have built up a Home Control Network, which provides ability to user to access a device at home from any internet accessed PC in the world. This application is intentionally built up very flexible to give chance to user to extend the application easily. To do this, user can change parameters provided via web interface. Also the application can be developed according to the user requests and can be downloaded to ECS easily via same communication interface that port application uses.