Homokinetik olmayan mafsallarda istavrozun gerilme analizi
Stress analysis of non-constant velocity joints cross
  1. Tez No: 213040
  2. Yazar: CANER YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇİÇEK ÖZES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Endüstrinin birçok dalında kullanılan üniversal mafsallar, çalışma prensiplerine göre homokinetik ve homokinetik olmayan mafsallar olarak iki ana başlık altında toplanabilir. Tanımlarından da anlaşılacağı üzere homokinetik mafsallarda giriş mili ve çıkış mili hızları birbirine eşit olmasına rağmen, homokinetik olmayan mafsallarda belirli mafsal açılarında üniform olmayan bir hareket elde edilir. Bu çalışmada da, ilk olarak homokinetik olmayan mafsalların çeşitli mafsal düzenlerinde; sabit giriş mili hızlarına karşılık, çıkış mili hızının mafsal açısına ve dönme açısına bağlı değişimi incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde artık açının mafsal hareketine etkileri anlatılmıştır. Daha sonraki aşamada ise kardan mafsalı ve elemanlarına ait konstrüktif detaylar ve kardan mafsalının hasar çeşitleri ve nedenleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bunun devamında da belirli bir mafsal açısında sabit giriş mili momentine karşılık mafsal elemanlarına etki eden döndürme momentleri ve sekonder momentler hesaplanmıştır. Son olarak ise mafsalın maksimum yüklenme şartlarında mafsal istavrozunun gerilme analizi, Solidworks 2004 programının Cosmosworks modülü ile yapılmış olup mafsal istavrozu üzerindeki kritik kesitler ve bu kesitlerde meydana gelen gerilme değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Universal joints, which are widely used in many part of industry can be classified according to their operating princibles as contant and non-constant velocity joints. As you understand from the definitions, constant velocity joints transmit a uniform motion, so driving and driven yokes velocities are equal to each other, on the other hand non-constant velocity joints transmit a nonuniform motion when it operates at an angle. In the firt step of this study, driven yoke output angular velocity changes have been investigated according to joint angle and rotation angle for various shaft arragements of non-constant velocity joints at constant driving yoke velocity. Effects of residual joint angle to the joint motion have been described also in this section. On the next steps, some informations have been given about cardan joint and its components contructive details and failure types and causes. Then, torques and secondary couples which are acting on joint components have been determined for constant input torque at given joint angles. Finally, at maximum operating conditions, stress analysis of cross has been done by using Cosmosworks module of Solidworks 2004. Critical sections on the cross and stress values of these sections have been found.