Analysis and measurement of harmonic disturbances in power networks and their transients
Güç sistemlerindeki harmoniklerin ölçülmesi analizi ve bunların etkileri
  1. Tez No: 213041
  2. Yazar: ALPASLAN KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HACER ŞEKERCİ ÖZTURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Identifying problems in an electrical network before any extensive damage occurs is advisable for any power system. Not only does monitoring of power quality necessary for the maintaining accurate operation of sensitive equipment, it also ensures that unnecessary energy losses in a power system are kept at a minimum which lead to more profits. This thesis seeks to identify most popular power quality problem, harmonics in the distribution System located in zmir. For the problems identified, recommendations are suggested to improve the power quality. The voltage harmonics caused by converter circuits of large motors is investigated with measured data from the distribution system and simulatedusing MATLAB/Simulink to observe the extent of the harmonic throughout the system. Results of the thesis include the total harmonic voltage distortion of the distribution system is being within IEEE standards, and a correct mitigation technique available for the identified harmonic problem if it is possible. Keywords : Power Quality, Harmonic Distortion, Power System Monitoring, rectifiers, Harmonic Pasive Filter.
Özet (Çeviri)
Bu projede orta gerilim dagıtım sistemlerindeki güç kalitesini etkileyen harmonikler incelenmistir.Bu incelemeyi gerçeklestirmek için ZMR ilindeki sisteme baglı bir fiderden ölçümler alınmıstır. Buradaki problemlere çözüm getirilmeye çalısılmıstır. Dagıtım sisteminden alınan ölçüm degerleri MATLAB/Simulink programında analiz edilmistir. Güçlü motorlara sahip bir sistemdeki voltaj harmoniklerine karsı bir fpasif filtre tasarlanarak sonuçlar MATLAB/Simulink programında incelenmistir. Sonuç olarak bir dagıtım hattındaki harmoniklerin ölçümünü gerilimde meydana gelen degisimleri, bunların zararlarını ve IEEE standartlarına uygunlugunu ve harmonik problemlerin giderilmesini incelemistir. Anahtar sözcükler : Güç kalitesi, harmonikler, harmonik ölçümleri, harmonik ölçümlerin analizi