Secure service oriented architecture (soa) applications for subscriber based web services and its intranet support
Abone tabanlı web hizmetleri ve intranet desteği için güvenilir servis yönelimli mimari uygulamaları
- Tez No: 213111
- Danışmanlar: DR. MALİK KEMAL ŞİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada abonelik hizmetleri sunan güvenli web servisleri ve servisleri kullanan uygulamaların geliştirilmesi hedeflenmiştir. Web servisleri ve kullanıcı uygulamaları arasındaki güvenlik, WS-Güvenlik şartnamesinde tanımlı imzalanmış güvenlik jetonları ile mesaj katmanında sağlanacaktır. Ek olarak, güvenlik mekanizmalarını güçlendirmek amacıyla WS-Tedbir kullanılmıştır. Üçüncü şahıs tarafından kimlik denetimi sağlayan X.509 Certificate ve KerberosToken, proje uygulamalarında kullanılacak jeton çeşitleridir. Bu jetonların kullanımı ile her iki taraf arasında, kimlik doğrulama ve yetkilendirme gibi temel güvenlik ihtiyaçlarının yanında denetim, tek şifre ile ağ üzerindeki uygulamalara giriş ve yapılan işlemleri inkar edememe gibi ilave kontroller sağlanacaktır. Anahtar Sözcükler : Servis Yönelimli Mimari (SOA), Web Servis, XML-Şifreleme, XML-İmza, WS-Güvenlik, WS-Tedbir, X.509 Sertifikası, Kerberos Jetonu
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to develop secure subscriber based web services and service consumer applications. Security between the web services and the consumer applications will be established in the message layer with the signed security tokens defined in WS-Security specification. In addition, WS-Policy is also used to strengthen the security mechanisms. KerberosToken and X.509 Certificate which supply brokered authentication are the token types used in the implementations. By using those tokens, beside the basic security needs like authentication and authorization; some additional controls like auditing, SSO (Single Sign On) and non-repudiation will be enabled between the parties. Keywords : Service Oriented Architecture (SOA), Web Service, XML-Encryption, XML-Signature, WS-Security, WS-Policy, X.509 Certificate, Kerberos Token