Temperature control system with fuzzy logic and rf control
Bulanık mantık ve RF kontrollü ısı kontrol sistemi
  1. Tez No: 213152
  2. Yazar: SERDAR TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLDEN KÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde enerji tüketimi az olan ürünlerin tasarlanması ve üretilmesi önemli bir olgudur. Bu nedenle, bu tezde ısı kontrol sistemlerinde enerji tüketimini azaltan bir sistem yapısı incelenecektir. Enerji tüketiminin azaltılması için bu sistemde bulanık mantık yaklaşımı kullanılmıştır. Bu yaklaşımın ısı kontrol sistemlerinde kullanılması, akıllı ve enerji tüketimi az sistemleri ortaya çıkarmıştır. Isı kontrol sistemi için bulanık mantık tablosu oluşturulmuş ve sisteme uygulanmıştır. Sistemin çalışması sonucunda elde edilen sonuçlar normal çalışma sitemleriyle karşılaştırılmıştır. Bulanık mantık çizelgesi sayesinde sistemin gerektiğinden az enerji tüketimi yaptığı gözlenmiştir. Enerji tüketimini azaltma ve ısı değişkenliğinin az olması sistemi normal sistemlerden daha iyi yapmaktadır. Enerji tüketimin az olmasından başka ürünle uzaktan etkileşimde bulunmak ürün tasarımında aranılan özellikler arasına girmiştir. Radyo frekansı haberleşme teknolojisi ile ürünlerle uzaktan etkileşimde bulunulmaktadır. Bu tezde radyo haberleşme uygulaması yapılmış ve iki sitem arasında verici ve alıcı modüller ile bağlantı yapılarak çalışma incelenmiştir. İlk aşamada dış ortamdan alınan veri sisteme sürekli gönderilir ve dış koşulların değişiminden sistem bilgilendirilir. Bu aşama kullanıcının etki etmediği otomatik enerji tüketimi yapılan kısımdır. İkinci aşamada sisteme kullanıcının istediği dış değerler gönderilir. Böylece sistem performansını kullanıcıya göre ayarlamış olur. Her iki aşamanın sonuçları incelenmiş ve her ikisininde de normal sistemlere göre daha performanslı çalıştığı gözlenmiştir. Anahtar kelimeler : Bulanık mantık, bulanıklaştırma, netleştirme, tersleme, kaydırma, oransal, türevsel, integral, dalgaboyu, alıcı, verici, modülasyon
Özet (Çeviri)
In the near future, it is important that designing and producing new product which consume less energy. In this thesis, system design that reduces power consumption in temperature control systems is being researched. Fuzzy logic is used in this system to reduce power consumption. Using fuzzy logic in the temperature control systems introduces new systems that consume less energy and intelligent. Fuzzy logic table is constituted and practiced on temperature control system. Conclusions of this system are compared with normal systems. It is observed that the system consumes less energy than normal systems. The system runs better than normal systems with less energy consumption and less temperature changing. Besides less energy consumption, consumers want to control new products from distance and wireless. They want to be in interaction with the product by using Radio frequency communication systems. In this thesis, radio communication application is practiced and two systems are connected each other with transmitter and receiver modules. The connection working is investigated. In first section, data that is taken from outside is sent to the system continual and it is informed about changing of outside. This section is automatic energy saving mode and user cannot effect to the system. In second section, data that is taken from user is sent to the system. So the system?s performance is arranged in respect to user. Conclusions of both sections are investigated and they are compared with normal systems. It is observed that the rf systems run more performance than normal systems Keywords : Fuzzy logic, fuzification, defuzification, snubberless, offset, proportional, derivative, integral, wavelength, receiver, transmitter, modulation