Oda içi sıcaklık ve hava kalitesinin mikrodenetleyici ve bulanık mantıkla kontrolü
The Control of temperature and air quality in a room with microcontroller and fuzzy logic
- Tez No: 68126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İMAL ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ODA İÇİ SICAKLIK VE HAVA KALİTESİNİN MIKROIŞLEMCI VE BULANIK MANTIKLA KONTROLÜ ( Yüksek Lisans Tezi ) Vedat KIRAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALI 1997 ÖZET Bu çalışmada, bir kişinin kalabileceği yaklaşık 6 m lik bir odanın hava kalitesi (kirlilik oranı) ve sıcaklığı kontrol edilerek oda içi iklimlendirme gerçekleştirilmiştir. Böylece ısı değişimlerinin, insan sağlığı ve çalışma verimi üzerindeki kötü etkisi, gece şartlarında farkında olunmadan terleme, üşüme ve havalandırılmayan ortamlarda meydana gelebilecek fazla uyku ve yorgun kalkma gibi olumsuz durumlara çözüm getirilmeye çalışılmıştır. 1 Sistemin kontrolünde, 8 bitlik 87C51 mikrodenetleyicisi ve. kontrol yöntemi olarak, bulanık mantık kullanılmıştır. Bulanık kontrolörün girişine uygulanan, iç sıcaklık, dış sıcaklık ve hava kirlilik algılayıcılarından gelen sinyaller bulanık sistemde değerlendirilerek, çıkışta ısıtıcı gücü, üfleme motoru ve iki adet hava kanalı kapak motoru kontrol edilmiştir. Sistem pencereye monte edilecek şekilde saç kutu içerisine yerleştirilmiştir. Anahtar kelimeler : İklimlendirme, 87C51 mikrodenetleyici, Bulanık kontrol.
Özet (Çeviri)
THE CONTROL OF TEMPERATURE AND AIR QUALITY IN A ROOM WITH MICROCONTROLLER AND FUZZY LOGIC (M.Sc. Thesis ) Vedat KIRAY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1997 ABSTRACT In this study, air-conditioning of a room has been realized by controlling the temperature and air quality of a 6 m~- room in which one person can stay. Thus, a solution for such problems as bad effect of temperature change on the human health and working efficiency, perspiration and feeling cold at night conditions, over sleeping and getting up tired caused by non-aired environment is obtained. 87C51 (8-bit) microcontroller is employed and as the control method, the fuzzy logic is adopted for controlling the system. The input signals coming from the sensors of inside temperature, outside temperature and air dirt are assessed in the fuzzy system, then, heater, air blowing motor and two motors for the air channel lid are controlled at the output. The system has been placed in a metal box so that it can be mounted in a window. Key words : Air-conditioning, 87C51 microcontroller, Fuzzy controll.