Batı Anadolu jeotermal akışkanlarında borun jeokimyasal döngüsü ve izotop fraksiyonlaşması
Geochemical cycle of boron and isotope fractionation in geothermal fluids ofWestern Anatolia
- Tez No: 213158
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET YILMAZ SAVAŞÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Anadolu ve çevresindeki bölgelerin, KD yönünde mutlak ve tersi yönündeki (GB) görece hareketleri sonucu, Neotektonik evrede KB-GD uzanımlı grabenler gelişmiştir. Bu yeni tektonik model, Batı Anadolu'nun genç magmatizma ve jeotermal sistemleri ile de uyumludur. Bu modele göre ısı kaynağına bağlı olarak sınıflandırılmış olan jeotermal sistemlerin sürekliliği ve Ege Bölgesi'ndeki farklı konumlarını da açıklanabilmektedir. Yitim zonundaki altere okyanus kabuğun ve kalın okyanus sedimentlerinden yükselen akışkan fazın taşıdığı bor, Batı Anadolu'nun değişik jeolojik süreçleri boyunca (kısmi ergime, farklı ortamlardaki kristalleşmeler, akışkan kapanımlar) izotop ayrımlaşmasına uğrayarak, farklı ortamlarda farklı oranlarda yer almıştır. Batı Anadolu'nun derin dolaşımlı jeotermal sistemleri önemli miktarda bor içerirler (Kızıldere, Germencik, Salihli). Bu yüksek sıcaklıklı, derin dolaşımlı sahalar, yer yer pegmatitik mineraller içeren Menderes metamorfikleri ile etkileşimdedir. Genelde bu tür kayalarda göreceli olarak düşük olan ?11B değerleri, suların düşük ?11B değerleri ile uyum göstermesi nedeniyle borun çoğunlukla su-kaya etkileşimi ile sulara katıldığını sonuçlar. Pamukkale, Karahayıt gibi daha sığ dolaşımlı sistemlerde, bor miktarları daha düşüktür, buna karşın ?11B değerleri, litolojiye bağlı olarak az miktarda değişiklik gösterirler. Denizel karışımın olduğu bölgelerde, göreceli yüksek ?11B değerleri, su-kaya etkileşimin yanında denizel katkının da olduğunu gösterir
Özet (Çeviri)
Development of NW-SE trending grabens at Neotectonic period is due to absolute NE movement and relative SW movement of Anatolia and surrounding area. This new tectonic model shows an adaptation with young magmatic and geothermal system of Western Anatolia as well. According to this new model, geothermal localities in the Aegean region and continuousness of geothermal systems which have been classified due to their heat sources can be explained. Boron including fluids derived from altered oceanic crust and thick oceanic sediments, ascend towards the surface and change their isotopic composition by fractionation in different geological process (partial melting, crystallizations in the different environments), so that the boron occurs in different environments in differing amounts. Geothermal systems which have deep circulation in Western Anatolia (Kızıldere, Germencik, Salihli) have rather high amount of boron. These geothermal fluids which are hotter and have deep circulation interact with metamorphic rocks of Menderes Massif including some pegmatitic minerals. Generally these rocks have relatively low ?11B values and these values fit the low ?11B values of geothermal waters in contact with these rocks. According by, water-rock interaction appears to be as the main source for boron. Boron contents of geothermal waters having shallower circulation, like Pamukkale and Karahayıt, are lower. On the other hand ?11B values of these waters are a little bit high due to their lithological differences. In geothermal systems having sea water contribution, higher ?11B values indicate that boron comes from sea water and also from water-rock interaction.