Magnetic beads for cadmium removal from human plasma in magnetically stabilized fluized bed (MSFB)
Manyetik olarak akışkanlaştırılmış yatak sisteminde insan plazmasından kadmiyum uzaktırılması için manyetik mikroküreler
- Tez No: 213190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NALAN TUZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı; Cd2+-aşırısı yüklenmiş insan plazmasından Cd2+ iyonlarının seçici olarak uzaklaştırılması için iyon-baskılanmış manyetik kürelerin hazırlanmasıdır. Metakriloamidosistein (MAC) kompleksleştirici monomer olarak kullanıldı. Bu amaçla çalışmanın ilk aşamasında, Cd2+, MAC ile kompleksleştirildi ve Cd2+-baskılanmış manyetik poli(HEMA-MAC) (mMIP) küreleri manyetik nano-tozu Fe3O4 varlığında süspansiyon polimerizasyonu ile üretildi. Daha sonra yapıdan kalıp (Cd2+) 0,1 M tiyoüre çözeltisi kullanılarak uzaklaştırıldı. mMIP kürelerinin yüzey alanı 24,7 m2/g, çapı 63-140 ? m aralığında ve şişme oranları % 70 olarak belirlendi. Elde edilen mMIP kürelerinin Fe3O4 içeriği % 8,2 dir. Elementel analiz sonuçlarına göre, küreler 41,8 ? mol MAC/g polimer içeriyorlardı. Kürelerin Cd2+ adsorpsiyon kapasitesi akış hızının 0,5 ml/dakika dan 3 ml/dakikaya artmasıyla 48,8 ? mol den 20,0 ? mol değerine keskin bir şekilde düşmüştür. Maksimum adsorpsiyon kapasitesi 48,8 ? mol Cd2+/g küredir. Langmiur ve Freundlich adsorpsiyon modelleri deneysel izoterm ve izoterm sabitlerini belirlemek için verilere uygulandı. Elde edilen sonuçların uygulanan konsantrasyon aralığında (5-200 mg/L) Langmuir modeli ile uygunluk gösterdiği belirlenmiştir. Yalancı 1. mertebe ve 2. mertebe kinetik modelleri kinetik verileri ve hız sabitlerini belirlemek için kullanıldı. Sonuçlar mMIP kürelerine Cd2+ iyonlarının adsorpsiyon prosesinin 2. mertebe kinetiğe uygunluk gösterdiğini belirlemiştir. Cd2+/Pb2+ ve Cd2+/Zn2+ nın mMIP kürelerine bağıl seçicilik sabitleri baskılanmamış (mNIP) kürelerinden sırasıyla 22,6 ve 160,7 kat daha fazlaydı. mMIP küreleri adsorpsiyon kapasiteleri önemli oranda düşmeksizin defalarca kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to prepare ion-imprinted magnetic beads which can be used for the selective removal of Cd2+ ions from Cd2+-overdosed human plasma. N-methacryloyl-(L)-cysteinemethylester (MAC) was chosen as the complexing monomer. In the first step, Cd2+ was complexed with MAC and the Cd2+-imprinted magnetic poly(HEMA-MAC) (mMIP) beads were produced by suspension polymerization in the presence of magnetite Fe3O4 nano-powder. After that, the template ions (i.e., Cd2+) were removed from the polymer matrix using 0.1 M thiourea solution. The specific surface area of the mMIP beads was found to be 24.7 m2/g with a size range of 63-140 µm in diameter and the swelling ratio was 70 %. The average Fe3O4 content of the resulting mMIP beads was 8.2 %. According to the elemental analysis results, the beads contained 41.8 µmol MAC/g polymer. The Cd2+ adsorption capacity decreased drastically from 48.8 µmol/g to 20.0 µmol/g with the increase of the flow rate from 0.50 ml/min to 3.0 ml/min. The maximum adsorption capacity was 48.8 µmol Cd2+/g beads. Langmuir and Freundlich adsorption models were applied to describe the experimental isotherm and isotherm constants. Equilibrium data fitted very well to the Langmuir model in the entire concentration range (5-200 mg/L). The pseudo-first order and pseudo second order kinetic models were used to describe the kinetic data, and the rate constants were evaluated. The results showed that adsorption process of Cd2+ ions onto mMIP beads followed the pseudo second-order kinetic model. The relative selectivity coefficients of mMIP beads for Cd2+/Pb2+ and Cd2+/Zn2+ were 22.6 and 160.7 times greater than non-imprinted (mNIP) beads, respectively. The mMIP beads could be used many times without decreasing their adsorption capacities significantly.