Micronsize magnetic beads for lysozyme purification
Lizozim saflaştırılması için mikron boyutlu manyetik partiküller
- Tez No: 216778
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Afinite kromatografisi, biyolojik karışımların ayrılmasında kullanılan yüksek özgüllükte biyolojik etkileşimlere dayanan bir kromatografik yöntemdir. Afinite kromatografisinin bir alt grubu olan hidrofobik etkileşim kromatografisi, proteinlerin yapısında bulunan polar olmayan bölgeler ile hidrofobik ligandlar arasında gerçekleşen hidrofobik etkileşimleri temel alan bir protein saflaştırma tekniğidir. Bu çalışmada, eş boyutlu, manyetik poli(glisidil metakrilat- metakroil amidotriptofan, m-poli(GMATrp) partiküller hazırlanmıştır. Polimere hidrofobik özellik veren MATrp komonomeri, metakroil klorür ile triptofanın reaksiyona girmeleri sonucu elde edilmiştir. Polimer partiküller dispersiyon polimerizasyonu ile elde edilmiştir. Manyetik partiküller; şişme deneyleri, elementel analiz, Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR), Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) ve Taramalı Elektron Mikroskop (SEM) yöntemleri ile karakterize edilmiştir. MATrp içeriği 30 µmol/g ve % 45 şişme oranına sahip olan partiküller sulu çözeltiden lizozim adsorpsiyonu için kullanılmıştır. Adsorpsiyon deneyleri, farklı ortam koşullarında (pH, iyonik şiddet, protein derişimi, sıcaklık) kesikli ve manyetik kararlı akışkan yatak sisteminde sisteminde incelenmiştir. Kesikli sistemde, m-poli(GMA) ve m-poli(GMATrp) yapılarının lizozim adsorpsiyon kapasiteleri sırasıyla 1.6 ve 255.3 mg/g bulunmuştur. Manyetik kararlı akışkan yatak sisteminde lizozim adsorpsiyon miktarı 263.9 mg/g olarak belirlenmiştir. Adsorpsiyon?desorpsiyon döngüsü 5 kez tekrarlanmış ve adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir düşüş gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Affinity chromatography is a chromatographic method of separating biological mixtures, based on highly specific biological interactions. Hydrophobic interaction chromatography, (HIC), which is a sub-group of affinity chromatography, takes advantage of the hydrophobicity of proteins promoting its separation on the basis of hydrophobic interactions between immobilized hydrophobic ligands and non-polar regions on the surface of the proteins. In this study, monosize, magnetic poly(glycidyl methacrylate-methacryloylamidotryptophan), m-poly(GMATrp), beads were prepared. Comonomer MATrp, which gives hydrophobicity to the resulting polymer, was synthesized by reacting methacryloyl chloride with tryptophan. Polymer beads were produced by dispersion polymerization. Beads were characterized by means of swelling studies, elemental analysis, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Nuclear Magnetic Resonance (NMR) and Scanning Electron Microscope (SEM). Beads with a swelling ratio of 45% and containing 30 µmol/g tryptophan were used for the separation of Lyz. Adsorption experiments were performed under different medium conditions (i.e., medium pH, protein concentration, temperature, and ionic strength) in a batch and magnetically stabilized fluidized bed system, (MSFB). Lyz adsorption capacity of m-poly(GMA) and m-poly(GMATrp) beads were 1.6 and 255.3 mg/g respectively. Lyz adsorption capacity determined as 263.9 mg/g in MSFB system. It was observed that after 5 adsorption-desorption cycle, a significant decrease in Lyz adsorption capacity m-poly(GMATrp) beads was not observed.