Design of manufacturing cells for uncertain production requirements
Üretim ihtiyaçlarının belirsiz olduğu durumda imalat hücrelerinin tasarımı
  1. Tez No: 213194
  2. Yazar: ÖZGÜR ESKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM ÖZKARAHAN, YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Hücresel imalat firmaların rekabet gücünü artıracak etkin bir strateji olarak değerlendirilmektedir. Hücresel imalat çalışmalarında genellikle göz ardı edilen ancak tasarım kararları üzerinde etkisi bulunan iki önemli etken üretim gereksinimlerindeki belirsizlik ve alternatif süreç planlarının varlığıdır. Bu çalışmada, üretim ihtiyaçlarındaki belirsizlik ve alternatif proses planlarının varlığını dikkate alarak hücre tasarımını gerçekleştiren, benzetim modelleri ile entegre edilmiş hibrid bir bulanık hedef programlama modeli geliştirilmiştir. Modelin çözümü, tabu arama algoritması kullanılarak gerçekleştirilmiş, elde edilen sonuçlar çalışma kapsamında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cellular manufacturing has been seen as an effective strategy to the changing worldwide competition. Most of the existing cell design methods ignore the existence of stochastic production requirements and routing flexibility. In this study, a simulation based Fuzzy Goal Programming model is proposed for solving cell formation problems considering stochastic production requirements and routing flexibility. The model covers the objectives of minimizing the number of exceptional elements, maximizing system utilization, minimizing mean tardiness and minimizing the percentage of tardy jobs. The simple additive method and max-min method are used to handle fuzzy goals. A tabu search based solution methodology is used for solution of the proposed models and the results are presented.