Pistonlu basınç standartlarında piston-silindir ünitesi efektif alanı ve basınç distorsyon katsayısının belirlenmesi yöntemlerinin incelenmesi
Analysis of methods of determination of efective area and pressure distortion coefficient of piston-cylinder unit of pressure balances
- Tez No: 213250
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, primer basınç ölçümlerinde referans sistem olarak kullanılmakta olan pistonlu basınç standartlarının ana ölçme elemanı olan piston-silindir ünitesinin efektif alanının ve basınç distorsyon katsayısının belirlenmesi yöntemlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Piston-silindir ünitesi efektif alanı ve basınç distorsyon katsayısı pistonlu basınç standartlarının tasarımı ve metrolojik karakterizasyonlarının yapılabilmesi için kritik önem taşımaktadır. Dolayısıyla, efektif alanın ve onu etkileyen basınç distorsyon katsayısının yüksek doğrulukla belirlenmesi, yüksek doğruluklu basınç ölçümleri gerçekleştirmenin vazgeçilemez kriteri durumundadır.Bu çalışmada söz konusu bu iki parametrenin belirlenmesine yönelik deneysel ve teorik yöntemler ayrıntılı bir şekilde incelenmiş, birbirleriyle kıyaslanarak hangi durumda hangi belirleme yönteminin uygun olduğu konusu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research, to investigate the methods of determination of effective area and pressure distortion coefficient of the piston-cylinder unit which is the basic measurement element of pressure balance that used in primary level presure measurements as reference standard.The effective area and pressure distortion coefficient of piston-cylinder units are the most significant parameters in terms of design and metrological characterization of pressure balances. When the effective area and pressure distortion coefficient that affects the effective area are determined with high accuracy, and hence pressure measurements are done with high accuracy.In this research, experimental and theoretical methods for determination of effective area and pressure distortion coefficient are analysed in detailed way and it?s evaluated which method is suitable in which situation by comparing them.