Limanlarda tasarım esasları ve rıhtım yapılarının davranışa dayalı tasarımı
Design principles in ports and performance-based design of waterfront structures
  1. Tez No: 213274
  2. Yazar: AYHAN EKREM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 449
Özet
Son yıllarda liman mühendisliği günden güne değişmekte ve gelişmektedir. Dolayısıyla liman planlama ve tasarımı ile ilgili konular gittikçe herkesin dikkatini çekmeye başlamıştır. Bu amaçla hazırlanan tez ilgili konuları ayrı ayrı bölümlerde ele almaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, modern bir limanın planlaması durumunda; limanların kara ve deniz alanlarının planlanması, çeşitli terminallerin özelliklerinin açıkça belirtilmesi ve liman yapılarına ait tasarım ölçütlerinin verilmesi gibi dikkate değer temel prensiplerinden bahsedilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümde ise limanlardaki bağlanma ekipmanları, ulaşım sistemleri, işaretlendirme ve elleçleme ekipmanlarını kapsayan yardımcı tesislerin temel esaslarına değinilmiştir.Liman koşulları değiştiği ve geliştiği için ölü ağırlıklar ve yükler sürekli olarak artmaktadır. Artan ağırlık ve yüklerde dolayı liman terminallerinin kaplama tasarımı her zamankinden daha çok önem kazanmıştır. Üçüncü bölümde bu konu hakkında bilgi verilmiştir.Performansa dayalı tasarım depremlerden öğrenilen derslerden ortaya çıkarılan gelişmekte olan bir yöntemdir. Bu tasarımın amacı geleneksel sismik tasarımdaki sınırlamaların üstesinden gelmektir. Böylece, kabul edilebilecek yapısal hasar sınırları açıkça belirtilmelidir. Çalışmanın dördüncü bölümü, liman yapılarının performansa dayalı tasarımı hakkında bilgi vermektedir.Liman yapılarının sismik yüklemelerden dolayı oluşan yer değiştirme miktarını, hasar şekillerini ve elastik davranış sınırını değerlendiren analiz yöntemleri beşinci bölümde anlatılmıştır.Çalışmanın altıncı ve yedinci bölümlerinde farklı ağırlık tipi rıhtım yapılarının tasarımlarına ait bazı örnekler verilmiştir.Son olarak çalışmanın son bölümü özellikle farklı standart ve el kitaplarındaki teknik açıklamaların karşılaştırılmasını ve performansa dayalı tasarım sonuçlarının özetlerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, port and harbour engineering has been developed and changed day by day. Hence; subjects that are assosicated with port and harbour planning and design come into prominence more and more. With this purpose, this prepared thesis deals with the relevant topics in the individual chaptersIn the first chapter of studies; in case of planning a modern port and harbour have been discussed remarkable basic principles, such as to be planned of landward and seaward areas of port and harbour, to be expressed clearly in terms special features of several terminals and to be given design criterias of port and harbour structures.Second chapter of this studies have treated of basic principles of ancillary facilities which include mooring equipments, access systems, sign and handling equipments at the harbours and portsAs port conditions have changed and developed, dead weight and loads have increased consistently. Due to increasing weights and loads, pavement design of port terminals become important more than ever. In the third chapter are given information about this topic.Performance-based design is an emerging methodology, which was born from the lesson learned from earthquakes. The goal of this design is to overcome the limitations in conventional seismic design. Thus, acceptable levels of structural damage must be clearly identified. The fourth chapter of studies informs about performance-based design of port structures.Structural analysis methods, which evaluate extent of displacement, failure modes and elastic response limit of port structures due to seismic loading, are denoted in the fifth chapter of studies.In the sixth and seventh chapters of this studies; are given some cases that are related to designs of different gravity quay walls.Finally, the last chapter of studies consists particularly of comparison of technical commentaries in the different standarts, manuals and guidelines and summaries of results of performance-based design.