Sayısal tasarım kavramları ve algoritmik düşüncenin mimari tasarıma etkileri
Digital design consepts, algoritmik thinking and effects of architectural design
- Tez No: 213283
- Danışmanlar: PROF. OYA PAKDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bilgisayarlar ve oluşturdukları sistematik duruş, her disiplinde olduğu gibi mimarlık disiplinini de etkilemektedir. Son yıllarda bu sistematik duruş, mimari tasarımın kuramsal alt yapısını ve söylemlerini değiştirmektedir. Mimari tasarım süreci rasyonel bir süreç olarak görülmemektedir. Tasarım probleminin matematiksel verileri ve tasarımcının altyapısı ile ortaya konan çift katmanlı süreçtir. Bu katmanlar tasarım sürecinde kesişir, evrimleşir, hiyerarşik olmayan biçimlerde dallanır ve yeni katmanlar oluşturabilir.Tasarım süreci kompleks fenomeni içinde değerlendirilmektedir. Kompleks sistemler ve kendini organize eden sistemleri çözümlemek için soyut makineler araç olarak kullanılmaktadır. Soyut makineler ya da başka deyişle algoritmalar ile tasarım sürecini organize etmek yeni bir fikir değildir. Günümüzde bu fikrin üzerinde tekrar yoğunlaşılmaktadır. Bilgisayar destekli temsilin olağan bir hal aldığı mimarlık disiplini, paket programları kendi isteğine göre değiştirerek ve yazılımlara çeşitli eklemeler (script) yaparak bilgisayar destekli tasarımın sınırlarını aramaktadır. Bu arayışın fikir altyapısı, Deleuze'ün ortaya koyduğu kavramlar ve farklı disiplinlerin (biyoloji, matematik, termodinamik, felsefe, dil bilimi, bilgisayar) araştırma konusu olan evrim, genetik, topoloji, algoritma, kendini organize eden sistemler, kompleks sistemler, dil ve kod sistemleri gibi kavramlarla desteklenmektedir. Tüm bu kavramlar ile mimarlık kavramları arasında analojiler kurulmaktadır. Sonuçta tasarım süreci ve ?algoritmik düşünce biçimi? çakıştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Computers, and the systematical posture they formed, affect all the disciplines as well as architecture. In the recent years, this systematical posture changes the theoretical substructure and the motto of architectural design. The process of architectural design is not seen as a rational process. Two-layered process which is displays both the mathematical data of the design problem and substructure of the designer. In the design process these layers intersect, evolves, branch into non-hierarchical forms and develop new layers. The design process is being evaluated in the `complexity? phenomenon.Abstract machines are used as tools to analyze complex systems and self-organized systems. To organize design process with abstract machines ?or in other words algorithms ? is not a new idea. Nowadays it is being majored on this idea again. The architectural discipline, in which computer aided representation becomes an ordinary procedure, is seeking the limits of computer aided design by manipulating package programs or by adding scripts to the software. The substructure idea of this search is based on the concepts stated by Deleuze and the concept of research subject of different disciplines (biology, mathematics, thermodynamic, philosophy, linguistics and computer) such as evolution, genetics, topology, algorithm, self-organized systems, complex systems, language, and code systems. All these concepts and architectural concepts are combined analogically. Finally, design process and“algorithmic thinking”could be superposed.